Your Pet, Our Passion.
Temno rjava mačka sedi na pragu

Kotitev pri mačkah

5 min branja

Pričakovanje, da bodo v vaš dom kmalu prispele nove puhaste kepice, je lahko zelo vznemirljivo, a morda tudi nekoliko zastrašujoče.

Kljub temu vam ni treba skrbeti, saj so breje mačke običajno več kot sposobne skrbeti same zase, čeprav bodo med kotitvijo še vedno potrebovale vašo skrb in pozornost. Ker se pogosto poskušajo umakniti, da bi mladiče skotile v zasebnosti, jih boste morali v zadnjih tednih za vsak primer paziti. Če imate kakršne koli pomisleke glede brejosti pri mačkah ali vas skrbi, kako bo vaša mačka skotila mladiče, se posvetujte s svojim veterinarjem. Njegovi nasveti vas bodo pomagali pomiriti.

Tukaj je nekaj koristnih nasvetov naše ekipe PetCare za oskrbo hišnih ljubljenčkov, ki vam bodo pomagali, da se čim bolje pripravite na to, da bo vaša mačka postala novopečena mamica.

Priprava na kotitev

V zadnjih dveh tednih brejosti mačke poskrbite, da se bodo vsi ostali člani družine zavedali, da morajo biti ob njej mirni in tihi ter da morajo z njo ravnati previdno, še posebej otroci, ki so lahko razumljivo navdušeni nad tem, da se bodo kmalu lahko igrali z mladiči.

V tem času poskušajte mačko ohraniti čim bolj mirno in neaktivno ter jo spodbujajte, da se sprosti na svojem posebnem ležišču za kotitev. Lahko pa se zgodi, da je tudi najbolj udobno mehko ležišče ne bo premamilo, saj bodo nekatere mačke zavrnile vašo predlagano ležišče za kotitev in ga zamenjale za kotiček v omari. Poskrbite le, da bo lahko sama izbirala, kje bo skotila mladiče, in je nikoli ne poskušajte premakniti z izbranega mesta.

Naj bo pomoč na dosegu roke

Kotitev mladičev naj bi pri vaši mački potekala gladko, vendar je koristno, da imate pri roki pomoč, ki jo bo pomirila in bo poskrbela za morebitne zaplete.

Pred kotitvijo se pozanimajte o telefonski številki veterinarja, ki je na voljo izven delovnega časa, saj kotitev mladičev pogosto poteka ponoči ali pa bo mačka morda potrebovala nujno pomoč. Če ima mačka težave pri kotitvi mladičev, jo boste morda morali odpeljati k veterinarju, zato poskrbite, da boste imeli dostop do prevoza.

Ko menite, da se kotitev približuje, je dobro vnaprej pripraviti nekaj stvari, vključno s skledo s toplo vodo, čistimi brisačami in krpami, zobno nitko in rokavicami za enkratno uporabo ter nosilno torbo za mačke in podatki vašega veterinarja. Pomembno je, da imate te stvari za vsak primer pri roki.

Če boste morali skotene mladiče kadar koli premakniti stran od mame, jih boste morali ohraniti na toplem. Priporočamo, da namesto steklenice z vročo vodo uporabite grelno blazino za v mikrovalovno pečico, saj lahko njihovi ostri zobje in kremplji povzročijo vbode.

Pozanimajte se o znakih, na katere morate biti pozorni.

Znake bližajoče se kotitve je težko opaziti. V prvih fazah kotitve bo bodoča mačja mati zelo nemirna, gibala se bo, kot da nekaj išče, in začela glasno mijavkati. Če niste prepričani, da se je kotitev začela, se obrnite na veterinarja, v zadnjih tednih in dneh pred kotitvijo pa svojo mačko pozorno opazujte, da boste vedeli, kdaj in kje bo skotila svoje mladiče.

Vaša mačka ima rada svojo zasebnost, kar še posebej velja, ko bo kotila svoje mladiče. Pomembno je, da svojo mačko med kotitvijo opazujete, da lahko v primeru težav posredujete, zlasti pri mačkah, ki prvič kotijo mladiče.

Kako mačke skotijo mladiče? Faze kotitve

Kotitev pri mačkah poteka v treh fazah. Ko menite, da se je kotitev začela, morate mačko budno spremljati – kotitev pri mačkah običajno poteka zelo gladko, vendar je pomembno, da nadzorujete kotitev mladičev, da lahko hitro ugotovite morebitne zaplete. Če vmešavanje ni nujno potrebno, lahko upočasni kotitev in vznemiri vašo mačko, zato se omejite na redna preverjanja in ne poskušajte posredovati, če to ni potrebno. Ne skrbite, saj kotitev pri mačkah na splošno poteka zelo gladko, vendar se vedno posvetujte z veterinarjem, če ste zaskrbljeni. Omejite tudi število opazovalcev – čeprav bo vsa družina zagotovo navdušena nad novimi člani, lahko to vznemiri mater mladičev.

Pomoč med kotitvijo

Ko se mladič skoti, mora mati pomagati raztrgati amnijsko ovojnico (tanko membrano okoli mladiča) in ga nato skrbno očistiti. Upajmo, da vam med kotitvijo mladičev ne bo treba posredovati, vendar bo mačja mati občasno potrebovala nekaj pomoči.

Če ne odpre ovojnice, tega ne stori v celoti ali ne očisti mladičev, boste morda morali posredovati in pomagati pri skrbi za novorojene mladiče. Z brisačo (nikoli z ostrim predmetom) nežno raztrgajte neodprto ovojnico, da bo lahko mladič dihal. Mladičem nežno očistite gobček in smrček, nato pa jih hitro osušite v nasprotni smeri vzorca dlake z majhno čisto krpo ali brisačo, na primer s krpo za obraz. Zadnje čvrsto drgnjenje s toplo krpo bo mladiča posušilo in ogrelo ter ga spodbudilo k prvemu velikemu vdihu.

Potem ko mačka skoti mladiče, bo običajno pregriznila popkovino, vendar bo morda spet potrebna vaša pomoč, če tega ne bo storila. S čistimi rokami ali v rokavicah za enkratno uporabo zavežite zobno nitko okoli popkovnice približno 5 centimetrov od telesa mačjega mladiča, še enkrat prevežite 2,5 cm stran od telesa mladiča in med obema prevezama prerežite popkovnico. Ne prerežite je preblizu mladiča, saj je lahko to zanj nevarno. Dolge konce niti lahko mačja mati prežveči ali pogoltne, zato poskrbite, da bodo odrezani. Če opazite, da mati poskuša žvečiti preblizu mladiča, jo ustavite in to storite sami.

Če vas ta del kotitve skrbi, se vnaprej posvetujte z veterinarjem in se prepričajte, da ste pripravljeni storiti vse, kar je treba.

Po končani kotitvi

Morda se vam bo zdelo, da so se mladiči skotili zelo hitro, vendar naj bi kotitev trajala od 2 do 5 ur. V nekaterih primerih lahko traja tudi do 24 ur. Če opazite, da ima mačja mati kadar koli težave pri kotitvi, se obrnite na veterinarja in se pogovorite o naslednjem koraku. Če se zdi, da se vaša mačka med kotitvijo neproduktivno napenja eno uro ali več, se takoj obrnite na veterinarja.

V leglih je običajno od štiri do šest mladičev, vendar ni nič nenavadnega, če je število mladičev večje ali manjše. Ko se vsi mladiči skotijo, pustite svoji mački čas, da jih očisti in nahrani. Ne vmešavajte se preveč, vendar se jih ne bojte nežno prijeti, saj jih boste tako socializirali, poleg tega pa boste mačji materi omogočili prepotreben počitek.

Če mladiči v eni uri po skotitvi ne sesajo pri materi, jih boste morda morali usmeriti k enemu od njenih seskov, saj so verjetno zelo lačni. Če je mladičev več kot seskov, jih boste morda morali izmenjavati, dokler se ne naučijo deliti.

Če se zdi, da mati ne skrbi za svoje mladiče, jih ne čisti ali ne hrani, se takoj posvetujte z veterinarjem.

Včasih je po kotitvi mladiče treba hraniti ročno, vendar se to zgodi redko. Če imate kakršne koli pomisleke ali vprašanja o vzgoji mladičev, se za dodatne nasvete obrnite na veterinarja. Sedaj nam preostane le še to, da proslavimo ta poseben trenutek in prihod mladičev – čestitamo!

target="_blank"