Pogosta vprašanja o sterilizaciji/kastraciji odraslih mačk in mačjih mladičev
V družino ste pripeljali novega kosmatega člana – fantastično! Ko je vaša mucka še čisto majhna in ljubka, si jo je težko predstavljati z lastnimi mladiči.
Ker pa vaša mačka doseže spolno zrelost med četrtim in šestim mesecem starosti, bi lahko imela mladiče že takrat, ko je sama še mladič. Zato morate kot novi lastnik hišnega ljubljenčka že zgodaj začeti razmišljati o sterilizaciji mačke. Sterilizacija pomeni, da se bo vaša mačka izognila nenačrtovani brejosti, poleg tega pa jo lahko poseg zaščiti tudi pred nekaterimi boleznimi.
"Odločitev za sterilizacijo mačke je ena najpomembnejših odločitev, ki jo boste sprejeli kot lastnik hišnega ljubljenčka. Ekipa Purina PetCare je na voljo, da vam odgovori na vsa vprašanja."
Sterilizacija mačke
Sterilizacija pomeni, da se bo vaša mačka izognila nenačrtovani brejosti, poleg tega pa jo lahko poseg zaščiti tudi pred nekaterimi boleznimi.
Kastracija ali sterilizacija vaše mačke ne sme biti zastrašujoča odločitev. Naša ekipa PetCare vam bo pojasnila vse, kar morate vedeti o sterilizaciji, da boste lahko sprejeli odločitev, ki bo najboljša za vas in vašo mačko.
Kaj je sterilizacija?
Sterilizacija je pogost rutinski poseg, ki vključuje odstranitev reproduktivnih organov vaše mačke. Sicer pa je znana kot »sterilizacija« pri samicah in »kastracija« pri samcih.
Mačje samice
Pri mačjih samicah sterilizacija vključuje odstranitev jajčnikov in maternice, čeprav včasih odstranijo samo jajčnike. To se običajno izvede skozi manjši rez na njenem levem boku, lahko pa tudi skozi sredinski rez na trebuhu.
Mačji samci
Pri mačjih samcih postopek vključuje odstranitev mod. Postopek je pri samcih veliko preprostejši in ne zahteva šivanja.
Ali je sterilizacija za mačke boleča?
Kastracija ali sterilizacija je zelo preprosta, vaša mačka pa bo dobila anestetik, da med posegom ne bi čutila bolečin.
Po posegu bo veterinar mački dal injekcije proti bolečinam, ki bodo pomagale pri morebitnem nelagodju po posegu. Prav tako vam bo dal protivnetna zdravila in zdravila proti bolečinam, ki jih bo vaša mačka lahko dobila doma.
Ker je postopek za samce veliko manj invaziven, bodo zdravila potrebovali le en dan. Samice bodo potrebovale zdravila približno tri dni, da bi si čim hitreje opomogle s čim manj bolečinami.
Zakaj naj steriliziram svojo mačko?
Sterilizacija mačke ima za vašega ljubljenčka številne prednosti. Vaša mačka bo na primer manj verjetno zbolela za nekaterimi boleznimi in se izognila nezaželeni brejosti. Druge prednosti kastracije ali sterilizacije mačke so:
- Preprečevanje neželenega vedenja, ki se pojavlja v času spolne zrelosti, kot je škropljenje z urinom za označevanje ozemlja.
- Kastrirani mački se manj pogosto potepajo, kar jih varuje pred udeležbo v prometnih nesrečah in spopadi z drugimi mačkami.
- Vaš hišni ljubljenček lahko postane bolj ljubezniv. Mačje samice lahko pogosto postanejo nežnejše.
- Zmanjša se tveganje za okužbo z nekaterimi boleznimi, vključno z mačjo levkemijo in mačjim aidsom.
- Manjše tveganje, da se pri vaši mački pojavi okužba maternice.
- Če so mačje samice sterilizirane zgodaj, je manjša verjetnost, da bodo zbolele za rakom na dojkah.
Kdaj naj steriliziram svojo mačko?
Priporočamo, da mačko sterilizirate, preden doseže spolno zrelost in je sposobna sama imeti mladiče. To je običajno pri starosti od štiri do šest mesecev. Kdaj se vaša mačka približuje spolni zrelosti, boste lahko ugotovili po tem, da bodo samice glasno vabile samce, samci pa bodo verjetno z urinom označevali svoje ozemlje.
Nekatera zavetišča in veterinarske ordinacije priporočajo zgodnjo kastracijo mačk od 12. tedna starosti, včasih pa tudi prej.
Da bi svojo mačko zaščitili pred nezaželeno brejostjo ali povzročitvijo le-te, jo do sterilizacije zadržujte v hiši.
Mit
Morda ste že slišali, da je za mačke dobro, če imajo pred sterilizacijo leglo mladičev, vendar naši strokovnjaki iz ekipe Pet Care potrjujejo, da to v resnici ne drži.
Morda boste morali mačko pred sterilizacijo pripeljati k veterinarju na pregled. Pred dejansko operacijo boste morda morali mačko pripeljati na pregled zaradi anestezije.
Veterinar vas bo prosil, da večer pred anestezijo mačke ne hranite – poskrbite, da bo voda na voljo kot običajno, zjutraj na dan operacije pa ji preprečite, da bi pila pred operacijo.
Vašo mačko bo običajno treba zjutraj pustiti pri veterinarju, prevzeli pa jo boste lahko pozneje istega dne.
Če želite sterilizirati mačko, vendar si tega ne morete privoščiti, se obrnite na lokalno dobrodelno organizacijo za živali. Številne organizacije za živali ponujajo finančno pomoč za kritje stroškov sterilizacije.
Vse mačke bodo po operaciji zagotovo nekoliko zaspane, vendar se jim bo kmalu povrnila njihova običajna živahnost. Nato se okrevanje razlikuje glede na spol, saj so operacije različne. Obstaja nekaj stvari, ki jih lahko storite, da bi vašemu kosmatincu ali kosmatinki pomagali pri okrevanju po sterilizaciji.
Težave s sečili
Po sterilizaciji se lahko pri vašem ljubljenčku pogosteje pojavijo težave s sečili. Če opazite kakršne koli spremembe v navadah vaše mačke pri uriniranju, kot so pogostejše uriniranje, pritiskanje brez uriniranja ali izločanje krvi, se posvetujte s svojim veterinarjem.
Pridobivanje teže
Včasih je sterilizacija povezana s pridobivanjem telesne teže. Čeprav operacija ni neposredno odgovorna za to, da mačke pridobivajo na teži, lahko prepreči, da bi iskale partnerja. Ker se mačke zato manj gibljejo, lahko pridobijo nekaj kilogramov.
Če opazite, da vaš hišni ljubljenček postaja vse težji, ga lahko razgibate tako, da se z njim igrate ali ga sprehajate na povodcu. Uporabite naš priročnik z nasveti za igranje, ki bo navdihnil vaš režim igre z mačko.
Spremenite lahko tudi njihovo prehrano – pri tem vam lahko pomaga ena od naših lažjih formul:
- Vaša mačja samica bo plodna približno vsake tri tedne, ko bo dosegla spolno zrelost. Med gonitvijo lahko glasno »kliče« in je zelo nemirna, kar vam lahko otežuje življenje doma.
- Ko se vaša mačja samica goni, jo morate zelo skrbno varovati pred vsemi »zaljubljenimi samci« v okolici, da ne bi postala breja.
- Vaša mačja samica bo plodna približno vsake tri tedne, ko bo dosegla spolno zrelost. Med gonitvijo lahko glasno »kliče« in je zelo nemirna, kar vam lahko otežuje življenje doma.
- Ko se vaša mačja samica goni, jo morate zelo skrbno varovati pred vsemi »zaljubljenimi samci« v okolici, da ne bi postala breja.
- Vaša mačka ima lahko vsako leto tudi do tri legla, v vsakem leglu pa je lahko do šest mladičev. To je lahko zelo drago.
- Mačka se bo morda pogosteje potepala, kar povečuje tveganje, da bo udeležena v prometni nesreči.
- Ker so nekastrirani samci bolj agresivni, je večja verjetnost, da se bodo pretepali z drugimi mački. Zaradi tega so izpostavljeni poškodbam in širjenju bolezni.
- Nesterilizirane mačke so pri starosti približno 6–7 let bolj izpostavljene tveganju za razvoj tumorjev na dojkah (rak dojk). Redno preverjajte, ali ima vaša mačka v predelu dojk kakršne koli zatrdline, in če jih odkrijete, se posvetujte z veterinarjem.
Običajno se pri mačkah do drugega ali tretjega tedna brejosti ne pojavijo očitni telesni simptomi. Če menite, da je vaša mačka morda breja, se čim prej obrnite na veterinarja za potrditev. Preberite naše nasvete o prepoznavanju znakov brejosti, da boste vedeli, na katere simptome morate biti pozorni.
Svojo mačko lahko sterilizirate tudi med brejostjo, s čimer se bo končala njena brejost in bo preprečeno, da bi v prihodnosti ponovno postala breja. Vaš veterinar vam bo lahko posredoval več informacij o sterilizaciji breje mačke in vam pomagal pri odločitvi. Sterilizacija mačk in mačjih mladičev je odvisna od vaših osebnih okoliščin. Preden se odločite, razmislite, kaj je najbolje za vas in vašo mačko.