Psi se običajno zlahka spoprijateljijo, zato bo vaš pasji mladič skoraj zagotovo navdušen nad druženjem z drugimi pasjimi tovariši. Pravzaprav se bo verjetno z veseljem igral z vsemi živalmi, tudi z mačkami.
V nadaljevanju vam predstavljamo, kako svojega novega psa spoznati z drugimi hišnimi ljubljenčki v družini.
Kot pri vsaki novi izkušnji je za vašega pasjega mladiča pomembno, da ga z drugimi hišnimi ljubljenčki seznanite previdno, da bi bil začetek njihovega prijateljstva kar najboljši. Vendar je to pogosto lažje reči, kot storiti. Starejši pes lahko postane teritorialen, ko preneha biti edini štirinožni član družine. In mačka vam bo nedvoumno dala vedeti, da ni zadovoljna z novim sostanovalcem.
Kako torej seznaniti psa z mačko ali pasjega mladiča s starejšim psom, ne da bi v vaši dnevni sobi izbruhnila tretja svetovna vojna? Postopek uvajanja novega psa smo razdelili v preproste korake. Tukaj je opisano, kaj lahko storite, da bi za novega člana družine dosegli nemoteno vključitev v družinsko življenje in da bi sostanovalci med prvimi stiki ostali mirni.
"Čeprav se psi in mačke pogosto dobro razumejo, je nekatere domače živali bolje držati stran od psov. Zajce, morske prašičke, hrčke in plazilce je na primer treba vedno zaščititi."
Predstavite pasjega mladiča starejšemu psu
Vaš obstoječi pes je verjetno navajen, da ima hišo zase, zato je lahko zanj šok, ko si mora prvič deliti hišo z drugim hišnim ljubljenčkom. Preskusite spodnje nasvete, da bi spoznavanje novega psa z vašim starejšim psom potekalo čim bolj gladko.
Poiščite nevtralen prostor za srečanje psov
Novega psa je najbolje predstaviti nekje, kjer vaš obstoječi pes ne bo imel ozemeljskih teženj. Dobro je, da ju seznanite na prostem, vendar če vaš pasji mladič še ni opravil vseh cepljenj, ostanite raje na vrtu. Ko bo vaš pasji mladič opravil vsaj prvo cepljenje in bo veterinar potrdil, da je to zanj varno, ga peljite na vrt in mu omogočite, da se sprehodi naokrog in se privadi na vse vznemirljive nove poglede in vonjave.
Prvo srečanje
Nato dajte pasjega mladiča na povodec in pripeljite odraslega psa, ki je prav tako varno privezan na povodcu. Če je vaš obstoječi pes velik ali se hitro vznemiri, je dobro, da nosi ovratnico, ker lahko tako ob pozdravu preprečite, da bi nenadoma planil naprej. Zagotovo bosta psa radovedna glede drug drugega, zato jima dovolite, da se približata, pri tem pa imejte v roki ohlapna povodca. Pomirite ju tako, da ju mirno pohvalite in se ne ozirajte na cviljenje ali lajanje.
Ob predstavitvi novega psa morate vsi ostati mirni
Umirjene in zadržane odzive nagradite z nežnim božanjem, pomirjujočimi besedami, lahko pa tudi z manjšimi priboljški. Če je kateri od psov preveč vznemirjen, je pomembno, da sami ostanete mirni. Počakajte, da se psa umirita, ali pa ju za nekaj časa ločite, preden poskusite znova.
Prvi stiki naj bodo kratki
Srečanja naj bodo kratka, vendar pogosta, in kmalu bosta psa postala najboljša prijatelja.
Počakajte na povabilo v zaprte prostore
Dovolite odraslemu psu, da »povabi« mladiča v hišo. Oba psa imejte na povodcu, dokler si mladič dobro ne ogleda prostora in dokler ga vaš obstoječi pes mirno ne sprejme brez odziva. Sprejemanje in strpnost še naprej pri obeh psih nagrajujte z mirno pohvalo in nežnim božanjem.
Najboljši nasvet: Preden pasjega mladiča predstavite starejšemu psu, se prepričajte, da je vaš obstoječi pes opravil vsa priporočena cepljenja, da bosta oba psa ostala srečna in zdrava.
Če imate kakršne koli pomisleke glede postopka spoznavanja mladiča s starejšim psom, vnaprej zaprosite za pomoč. Lokalni dreser psov ali veterinar vam bo z veseljem svetoval. Če v svoji bližini želite poiskati kinologa, poskusite na spletnih mestih www.apdt.co.uk in www.capbt.org.
Seznanjanje vašega odraslega psa z drugim odraslim psom
Če obstoječemu psu predstavljate popolnoma odraslega psa, ne bodite presenečeni, če se ne bosta takoj spoprijateljila. Ne bodite razočarani – če jima dovolite, da se postopoma spoznavata na mirnem in nevtralnem terenu zunaj doma (najbolje na kraju, ki ga noben od njiju ne pozna), običajno ni razloga, da se ne bi ujela in postala dobra prijatelja.
Tukaj je nekaj nasvetov, kako predstaviti novega psa:
- Če uvajate drugega psa, imejte oba psa na povodcih – če sta velika, živčna ali se hitro vznemirita, naj imata tudi ovratnici – in jima dovolite, da drug drugega raziščeta.
- Če začneta renčati ali lajati drug na drugega, ju takoj ločite in počakajte, da se umirita, preden poskusite znova.
- Če se po več tovrstnih poskusih še vedno nočeta razumeti, se lahko obrnete na strokovnjaka za vedenje psov. Za priporočilo vprašajte svojega veterinarja ali poiščite vedenjskega strokovnjaka v svoji bližini na spletnem mestu www.capbt.org.
Kako seznaniti psa z mačko ali mačjim mladičem
Če je vaš pasji mladič ali odrasel pes v novem domu sproščen in se dobro počuti, je čas, da ga seznanite z obstoječo mačko. Biti morate potrpežljivi in dati mački čas, da se privadi na novega sostanovalca, zlasti če vaša mačka še ni živela s prijaznim psom. Tukaj je opisano, kako psa predstaviti mački in jima pomagati, da bosta hitro postala prijatelja.
Poskrbite, da bosta pes in mačka sproščena
Seznanjanje pasjega mladiča z mačko je lahko nekoliko zastrašujoče. Nič nenavadnega ni, če se mačke na novega psa odzovejo tako, da vanj pihajo ali ga odganjajo ali da poskušajo pobegniti in se skriti. Vaša naloga je, da obema hišnima ljubljenčkoma pomagate, da se sprostita v družbi drug drugega.
Poskrbite za varnost obeh hišnih ljubljenčkov med prvimi stiki
Najpomembnejši vidik pri seznanjanju mačjega mladiča s psom je varnost. Psi so lahko ob mačkah zelo vznemirjeni, zato lahko traja nekaj časa, da se naučijo sobivanja. Prepričajte se, da je vaša mačka ali vaš mačji mladič na varnem mestu, kjer je/ga pes ne more doseči, novega psa pa imejte na povodcu.
Nagrajevanje lepega vedenja
Nagradite svojega psa, ko je miren, in tudi če vznemirjeno laja, ostanite sami mirni.
Prizadevajte si za kratka srečanja in pogoste odmore
Seznanjanje psa z mačko se najbolje obnese, če se večkrat na dan v različnih prostorih zadržite pri kratkih, nekajminutnih srečanjih, tako da se navadita, da drug drugega vidita in vonjata po vsej hiši. Psa imejte na povodcu. Po približno petih minutah psa umaknite in pustite mački, da zapusti prostor in si odpočije.
Spustite mačko z njenega varnega območja
Ko sta mačka in pes mirna in sproščena, jima dovolite, da zapustita varno območje, vendar imejte psa še vedno na povodcu. Dovolite jima, da raziščeta drug drugega, in poskrbite, da ju boste nagradili z veliko ljubezni in naklonjenosti, če se dobro prenašata. Ne pozabite ostati mirni, če katera od živali pokaže, da je nesrečna. To počnite pogosto in obiščite čim več prostorov v hiši.
Spuščanje psa s povodca
Spremljajte psa in mačko, dokler ne boste vedeli, da se bosta dobro razumela, in psa spustite s povodca šele, ko ste prepričani, da se ne bo odzval ali poskušal pregnati vaše mačke. Prepričajte se, da ima vaša mačka dostop do mest zunaj dosega psa in da lahko pobegne, če se počuti nesrečno.
Ločite živali med obroki
Med obrokom ločite mačke in pse, da bodo lahko jedli v miru in brez nevarnosti, da bi drug drugemu kradli hrano.
Najboljši nasveti za seznanjanje psa z mačko:
- Postavite mačje stranišče na mesto, do katerega ima mačka enostaven dostop, vendar ga pes ne more doseči. Morda se to ne sliši lepo, vendar bi vaš pes lahko sledil svojim nagonom in sklenil, da je dobra zamisel pojesti vsebino stranišča.
- Poskrbite, da bo vaša mačka imela veliko priložnosti za lovljenje in zasledovanje premičnih igrač, da se bo vaš pes lahko sprostil brez strahu, da bo nanj planila igriva mačka.
Ne skrbite, če pes in mačka ne postaneta najboljša prijatelja. Mačke so pogosto po naravi neodvisne in lahko ignorirajo vašega psa, tudi če je sprejel njihovo prisotnost. Sčasoma pa se večina mačk in psov, ki živijo skupaj, vendarle spoprijatelji, čeprav je to pod mačjimi pogoji. Dokler ima vsak svoj prostor, pri čemer ima mačka na voljo mesta brez prisotnosti psa, bi se moralo vse dobro končati.
Če je pes ob mački po več poskusih spoznavanja še naprej vznemirjen ali agresiven, poiščite strokovni nasvet pri veterinarju in se pozanimajte, ali jima lahko strokovnjak za pasje vedenje pomaga, da se naučita živeti drug z drugim. Več o agresivnem vedenju psov in načinih, kako ga preprečiti, najdete v našem uporabnem priročniku.