Odgovarjamo na nekatera najpogostejša vprašanja lastnikov o sterilizaciji in kastraciji mladičkov ali odraslih psov.
Ko domov pripeljete nagajivega kosmatinca, postanejo vaši dnevi zelo zabavni. Ko kužka učite sesti in ga žgečkate po trebuščku, verjetno niti ne pomislite na to, da bi lahko imel lastno leglo.
Vendar pa lahko mladiči spolno dozorijo že pri približno šestih do sedmih mesecih ali pa šele pri 18 mesecih, odvisno od velikosti pasme, zato lahko samice postanejo breje prej, kot bi si mislili! Kot nov lastnik psa boste morali že dokaj zgodaj razmisliti, ali želite, da se vaš pes razmnožuje ali ne.
S sterilizacijo se bo vaša psička izognila nenačrtovani brejosti, poleg tega pa ima lahko postopek še številne druge zdravstvene, vedenjske in družbene koristi. Obstajajo sicer tudi nekatere slabosti, ki lahko odtehtajo prednosti kastracije/sterilizacije psa, tudi če ne želite, da ima pozneje mladičke. Če še niste odločeni, kaj storiti, vam bodo v veterinarski ambulanti pomagali sprejeti najboljšo odločitev za vašega mladiča.
Kaj je kastracija/sterilizacija psa?
Kirurška kastracija/sterilizacija
Kastracija/sterilizacija je pogost poseg, pri katerem se hišnim ljubljenčkom kirurško prepreči razmnoževanje z odstranitvijo nekaterih ali vseh reproduktivnih organov. Pri moških mladičih je to odstranitev mod, kar se imenuje »kastracija«. Pri samicah postopek pomeni odstranitev jajčnikov in včasih tudi maternice, kar se imenuje »sterilizacija«.
Pri samcih je sterilizacija praviloma kar najmanj invazivna, razen če se pasja moda še niso spustila. Če se moda vašega psa do starosti šest do devet mesecev še niso spustila, bo moral stanje oceniti veterinar. Teh psov se ne sme vzrejati.
Pri samicah je sterilizacija nekoliko bolj invaziven postopek kot pri samcih. Lahko se opravi z rezom vzdolž trebuha, s katerim se odstranita jajčnika in maternica. Nekatere veterinarske ordinacije ponujajo tudi možnost sterilizacije z laparoskopsko operacijo, ki je manj invazivna in lahko skrajša čas okrevanja. Odločitev o tem, kateri pristop izbrati, morate sprejeti na podlagi pogovora z veterinarjem.
Oba posega se opravita v splošni anesteziji. Kot pri vsakem kirurškem posegu tudi pri teh posegih obstaja majhno tveganje, vendar tehnike in nadzor med anestezijo možnost za tveganje kar najbolj zmanjšajo. To pomeni tudi, da vaš kuža med postopkom ne bo čutil nelagodja. Veterinarska ambulanta vam bo ob postopku ponudila sredstva za lajšanje bolečin in protivnetna zdravila, pogosto pa jih boste dobili tudi za domov kot del oskrbe po posegu vašega mladiča. Običajno mora veterinar ali veterinarski tehnik opraviti en ali dva pooperativna pregleda vašega mladiča. Tako bo lahko veterinar spremljal celjenje in ob primernem času odstranil morebitne šive, če jih psička ima.
Če in ko razmišljate o sterilizaciji/kastraciji mladiča, je najboljši vir zanesljivih informacij in nasvetov vaš veterinar. Odgovoril bo na vsa vprašanja o tem, kaj postopek vključuje, možnih stranskih učinkih, stroških sterilizacije/kastracije mladiča in drugem.
Kemična kastracija/sterilizacija
Morda psa zaradi določenih razlogov ne želite kastrirati kirurško. V teh primerih je mogoče uporabiti tudi injekcije in tablete, ki lahko preprečijo razmnoževanje vašega psa. S tem se izognete operaciji in po želji omogočite svojemu ljubljenčku, da se razmnožuje tudi pozneje, vendar je treba takšno zdravljenje izvajati redno. Obstaja določeno tveganje za neželene učinke, pa tudi stroški so stalni, a je lahko kljub temu takšna izbira za nekatere pse boljša. Veterinar vam lahko poda dodatne informacije o tej možnosti.
Koliko stane kastriranje/steriliziranje psa?
Kirurška kastracija/sterilizacija psa običajno ni poceni, vendar je cena odvisna od številnih dejavnikov. Sterilizacija samice bo stala več kot kastracija samca.
Cena se razlikuje tudi glede na kraj bivanja, vrsto veterinarske klinike in dodatne storitve, ki jih lahko izberete in ki lahko vključujejo različna zdravila, odvzem krvi ali uporabo intravenskega katetra. V vsakem primeru vam bo veterinarska klinika pred izvedbo postopka povedala natančno ceno.
Kdaj naj kastriram/steriliziram svojega mladiča?
Vaš pes, samec ali samica, začne spolno dozorevati pri starosti približno šest do sedem mesecev pa vse tja do 18 mesecev, odvisno od velikosti pasme. Najboljša starost za kastracijo/sterilizacijo je sporna tema in se razlikuje glede na velikost in pasmo vašega psa.
Če se želite izogniti nezaželeni brejosti, je morda bolje, da mladiča sterilizirate pri mlajši starosti, pri samicah lahko postopek opravite pred prvim obdobjem parjenja, vendar nekateri veterinarji svetujejo, da počakate dlje. Predvsem pri večjih pasmah, zlasti pri moških psih, se včasih priporoča, da počakate do polne zrelosti.
Jasnih dokazov o najboljšem pristopu ni, zato se z veterinarjem pogovorite o tem, kaj bi bilo najbolje za vašega mladiča.
Katere so prednosti in slabosti sterilizacije mladiča?
Obstaja več zdravstvenih, vedenjskih in družbenih razlogov, zakaj je sterilizacija/kastracija vašega mladiča priporočljiva in bo verjetno koristila njemu in vam, vendar pa kljub številnim prednostim obstajajo tudi nekatere potencialne slabosti, zato kastracija/sterilizacija psa morda ni primerna izbira za vsakega psa. Koristi postopka se razlikujejo tudi glede na spol.
- Kastracija prepreči nastanek tumorjev na modih ter zmanjša tveganje za nastanek raka na prostati in drugih bolezni prostate.
- Kastracija lahko zmanjša naravne agresivne impulze in ima druge ugodne učinke na vedenje. To sicer ne velja za vse mladiče in lahko poslabša agresijo, ki se pojavi zaradi strahu. Če menite, da se vaš kuža vede problematično, je priporočljivo, da se pred kastracijo z veterinarjem ali usposobljenim strokovnjakom za vedenje pogovorite o prednostih in morebitnih slabostih kastracije.
- S kastracijo lahko preprečite, da bi vaš pes odtaval zaradi iskanja samice ali da bi se na sprehodu približal samicam, ki se gonijo.
- Kastracija psa lahko izboljša vedenje v zvezi z označevanjem vonja/teritorija in poskuse parjenja s predmeti/ljudmi.
- Upoštevajte pa, da sterilizacija upočasni presnovo živali, kar pomeni, da bo vaš mladič po kastraciji morda bolj nagnjen k povečanju telesne teže.
- Obstajajo tudi povezave med kastracijo in povečanim tveganjem za nastanek bolezni medvretenčnih ploščic (pri miniaturnih jazbečarjih), bolezni sklepov (zlasti pri zlatih prinašalcih) in nekaterih vrst raka (pri različnih pasmah). Videti je, da na to vplivata starost pri kastraciji in pasma.
- S sterilizacijo zmanjšate možnost razvoja raka na dojkah.
- S sterilizacijo boste preprečili raka na maternici in jajčnikih ter druge življenjsko nevarne okužbe maternice, kot je piometra, ki se razmeroma pogosto pojavlja pri starejših nesteriliziranih psičkah in je lahko smrtna.
- S sterilizacijo odpravite tveganje nezaželene brejosti, ki pomeni veliko odgovornost, saj morate skrbeti za svojo psičko med brejostjo in po skotitvi mladičev ter še vzgajati mladiče.Sterilizacija je še posebej pomembna tudi, če ima vaša žival dedne zdravstvene težave, da se prepreči njeno razmnoževanje in prenos teh bolezni na mladiče.
- S sterilizacijo odpravite tudi tveganje navidezne brejosti.
- Samica, ki se goni, ima lahko do tri tedne krvav izcedek, ki je za mnoge lastnike neprijeten.
- Upoštevajte pa, da sterilizacija upočasni presnovo živali, kar pomeni, da bo vaš mladič po kastraciji morda bolj nagnjen k povečanju telesne teže.
- Sterilizacija lahko poveča tveganje za urinsko inkontinenco pri samicah.
- Obstajajo tudi povezave med sterilizacijo in povečanim tveganjem za nastanek bolezni medvretenčnih ploščic (pri miniaturnih jazbečarjih), bolezni sklepov (zlasti pri zlatih prinašalcih) in nekaterih vrst raka.Zdi se, da na to vplivata starost kastracije in pasma, vendar raziskave glede tega nenehno potekajo.
Bo sterilizacija psičko umirila?
Ni jasnih znakov, da bo sterilizacija spremenila vedenje vašega ljubljenčka. Gonjenje lahko vpliva na njene hormone, zato lahko zaradi njega postane bolj razdražljiva. Če je tudi sicer njen značaj bolj vročekrven, se to po sterilizaciji verjetno ne bo spremenilo, saj gre za del njene osebnosti.
Kako lahko kastriram/steriliziram svojega mladiča?
Za kastracijo/sterilizacijo mladiča se dogovorite z veterinarjem. Pred operacijo boste morda morali mladiča pripeljati na pregled zaradi anestezije.
Veterinar vam bo naročil, da mladiča ne hranite več ur pred anestezijo, kar pomeni, da ga ne hranite od večera pred operacijo.
Običajno vas bodo prosili, da mladiča pripeljete k veterinarju zjutraj, ponj pa boste lahko prišli pozneje isti dan.
Če želite kastrirati/sterilizirati mladiča, vendar si tega ne morete privoščiti, se obrnite na lokalno dobrodelno organizacijo za živali, saj številne organizacije ponujajo finančno pomoč za kritje stroškov sterilizacije/kastracije mladiča.
Kako dolgo traja kastracija/sterilizacija psa?
Postopek lahko traja od 30 do 90 minut, odvisno od velikosti, starosti in spola vašega psa ter morebitnih posebnih zahtev.
Kakšno oskrbo bo potreboval moj kuža po sterilizaciji/kastraciji?
Nasveti za oskrbo psa po kastraciji/sterilizaciji:
- Prvo noč po operaciji ostanite v bližini mladiča.
- Kuža lahko med okrevanjem po operaciji javka ali joka. Ne skrbite – morda je le zmeden. Če pa takšno vedenje traja dlje časa, se obrnite na veterinarja.
- Pri kužkih se včasih kot neželeni stranski učinek anestezije pojavi razdraženost želodca. Veterinar vam lahko priporoči hrano za okrevanje po operaciji, ki jo lahko vzamete domov za prvih nekaj obrokov po operaciji. Takšna pusta hrana lahko zmanjša verjetnost razdraženosti želodca.
- Poskrbite, da bo psiček dobil vsa zdravila, ki jih je veterinar predpisal za oskrbo po operaciji, kot so protivnetna in protibolečinska zdravila.
- Veterinar lahko psička naroči na pooperativne preglede nekaj dni po operaciji zaradi spremljanja okrevanja.
- Vaš kuža gre lahko dan po operaciji ven, vendar ga sprehajajte na povodcu, dokler si popolnoma ne opomore in dokler veterinar ne da zelene luči na pooperativnem pregledu.
- Da kuža ne bi lizal ali si praskal predela, kjer je bil operiran, bo morda moral do 10 dni po operaciji nositi zaščitni ovratnik. Če je vašemu kužku nošenje zelo neprijetno, je morda primernejša izbira majica. Zaščitni ovratnik ali »stožec« lastniki pogosto snamejo, ko kuža jé.
- Če pri samici ni bila izvedena laparoskopska operacija, bo imel vaš mladiček na trebuhu rez z nekaj šivi. Redno je treba preverjati, ali je rana čista in ali se dobro celi.
- Da bi zaščitili šive vašega kužka in mu omogočili, da se zacelijo, mu preprečite skakanje in ga sprehajajte na povodcu, dokler veterinar ne da zelene luči. Če ima psiček šive, ki se ne razkrojijo sami, bo veterinar določil datum, ko jih je treba odstraniti. To je običajno približno sedem do deset dni po posegu. Samci običajno ne potrebujejo zunanjih šivov.
Kakšne spremembe lahko pričakujem po kastraciji/sterilizaciji psa?
Včasih je sterilizacija/kastracija povezana s povečanjem telesne teže zaradi hormonskih sprememb, ki se zgodijo po sterilizaciji. Pri ohranjanju telesne kondicije lahko psu pomagate z redno telesno vadbo in s preventivnim prehodom na manj kalorično ali »lažjo« hrano, da preprečite pridobivanje telesne teže po kastraciji/sterilizaciji psa. Lahko pa tudi zmanjšate vnos kalorij tako, da zmanjšate porcijo hrane za 10 %. Če boste to storili, se vaš ljubljenček ne bi smel zrediti.