Your Pet, Our Passion.
mucek leži in ovoha marjetice

Prihod mačjega mladiča v vaš dom

7 min branja

Odlična novica – končno je napočil čas, ko lahko v svoj dom sprejmete novega mačjega mladiča. Tako kot pri novorojenčku boste želeli, da je vse v najlepšem redu, da se hitro navadi na nov dom in udomači.

Odločitev za mačjega mladiča je izjemno vznemirljiva, saj ne boste dobili le novega kosmatega prijatelja, temveč tudi dodatnega družinskega člana. Preden mačjega mladiča pripeljete domov, se morate nanj nekaj časa pripravljati. Zato smo sestavili ta priročnik, v katerem vas bomo poučili o vsem, kar morate vedeti ob prihodu novega mačjega mladiča, da boste lahko svojega novega štirinožnega prijatelja sprejeli v toplo in prijazno okolje, kjer se bo počutil varno, udobno in kot doma.

Pred prihodom novega mačjega mladiča v vaš dom

Preden domov prinesete novega mačjega mladiča, vas čaka nekaj administrativnih opravil. Tukaj je nekaj stvari, ki jih morate urediti pred njegovim prihodom:

  • Če še nimate veterinarja, se obrnite na lokalne lastnike mačk, da vam ga priporočijo, in novega mačjega mladiča takoj registrirajte. Veliko manj stresno je, če veste, da je že vpisan v register, saj ga boste morali peljati na cepljenje za mačke in sterilizacijo. Vredno je tudi zato, da boste bolj mirni, če bi se kdaj koli slabo počutili.
  • Ko najdete veterinarja, se z njim pogovorite o zavarovanju za mačke, ki bo krilo morebitne nepričakovane stroške veterinarja.
  • Ob tem poskrbite, da bo vaš novi maček ali mačji mladič trajno označen z mikročipom, če bi se kdaj izgubil.

Potrebščine za novega mačjega mladiča:

Po opravljenih administrativnih nalogah je čas za zabavni del – nakupovanje za vašega ljubkega mačjega mladiča. Tukaj je nekaj osnovnih stvari, ki jih boste potrebovali, ko boste dobili novega mačjega mladiča:

  • Varna nosilna torba za mačke – na voljo je veliko različnih velikosti, zato se prepričajte, da je dovolj velika, da se bo vaš maček udobno počutil.
  • Dve posodici – ena za hrano in ena za vodo. Raje kot kovinske izberite keramične ali steklene sklede, ki jih je lažje čistiti, poleg tega nekatere mačke ne marajo odsevov ali senc v skledici, ko se hranijo ali pijejo. Prepričajte se, da je skleda dovolj široka, da se vanjo lahko skloni in iz nje pije, ne da bi se njegovi brki dotikali stranic, saj lahko to nekatere mačke odvrne.
  • Mačje stranišče in posip za stranišče. Najbolje je, da vsaj dokler se ne udomači, uporabljate enak tip, kot ga uporablja rejec ali zavetišče, da ga bo maček prepoznal – in, kar je pomembno, vedel, kaj naj z njim počne.
  • Ležišče za mačke – mnogi imajo raje ležišče v obliki igluja, ki jim zagotavlja prijetno varnost, ali ležišče, ki je dvignjeno od tal (npr. kot del mačjega drevesa).
  • Oprema za nego, zlasti če je maček dolgodlak.
  • Praskalnik iz drevesnega lubja ali drog, ovit z vrvjo iz sisala. Praskanje pomaga ohranjati mačje kremplje v dobri kondiciji, posebno stojalo pa naj bi jih po možnosti odvrnilo od vašega pohištva in preprog.
  • Zbirka igrač za mačke. Najraje imajo, da se igrate z njimi, na primer z mehkimi, visečimi igračami, ki jih lahko lovijo in jih napadajo. To jim omogoča varno sprostitev njihovega naravnega lovskega nagona.
  • Hrana za mačje mladiče. Vsaj teden dni novega mačjega mladiča hranite z enako hrano, kot je bil vajen pri vzreditelju ali v zavetišču, in če se odločite za spremembo hrane, jo spreminjajte postopoma, pri čemer si vzemite vsaj teden dni časa za prehod.

Prvi teden za mačjega mladiča – kako naseliti mačjega mladiča

Zdaj je čas, da pride mačji mladič z vami domov. Za vas prihaja zelo vznemirljiv del, vendar pa ne pozabite, da bo vaš mucek morda nekoliko prestrašen, saj je zanj to popolnoma nova situacija. Najbolje je, da je na začetku vse mirno in nežno, namesto da mačjega mladiča pripeljete domov na glasno zabavo dobrodošlice.

Veliko se bo igral, vendar bo še vedno potreboval spanec, zato mu zagotovite miren kotiček, kjer se bo lahko zvil v klobčič, ne da bi ga kdo motil. Ne pozabite, da bo za vašega novega družinskega člana vse novo, zahtevno in vznemirljivo, kar je lahko nekoliko neobvladljivo.

Bodite pripravljeni, da bo na začetku morda nekoliko zadržan, vendar se bo kmalu vživel v nov dom in družinsko življenje. Če se zdi, da se ne bo odprl, se posvetujte z veterinarjem.

Vzreditelj vašega mačka in veterinarska ordinacija vam bosta z veseljem nudila nadaljnjo pomoč in nasvete o skrbi za vašega novega mačka, njegovo zdravje in udomačitev v novem domu. Vse, kar morate storiti, je, da uživate v spoznavanju, igranju in zabavi s svojim novim kosmatim prijateljem.

Zdaj veste vse o tem, kako pripeljati domov novega mačjega mladiča, in verjetno se sprašujete o naslednjih korakih – preberite naš vodnik po socializaciji mačjega mladiča, da boste vedeli, kako novega mucka varno predstaviti vsem družinskim članom.

target="_blank"