Mačke so zelo neodvisne, kar je eden od razlogov, zakaj so tako primerne za hišne ljubljenčke, zlasti za tiste, ki jim najbolj ustreza kosmati prijatelj, ki ni preveč zahteven.
Ta osebnostna lastnost pa ima lahko tudi drugo plat, saj so zaradi nje lahko nekoliko nedružabne in nepredvidljive. Če se torej sprašujete, kako mačjega mladiča predstaviti psu ali drugi mački, morate najprej vedeti, da morate biti potrpežljivi, razumevajoči in pristopiti previdno – sčasoma bi se morali vsi dobro razumeti.
Prihod mačjega mladiča v vaš dom
Dobra novica je, da so odrasle mačke običajno veliko bolj prijazne do mladičkov ali mladih mačk kot do odraslih mačk. Če sta obe mački sterilizirani, je to še bolje (če vaš veterinar presodi, da je mačji mladič dovolj star za sterilizacijo).
Preden prinesete mačjega mladiča domov ali v prvih nekaj dneh po seznanitvi mačjega mladiča z mačko, navadite obstoječo mačko na vonj novega člana družine. V prvem tednu nekajkrat zamenjajte njuno ležišče, in če se katera od mačk ob vonju razjezi ali vznemiri, jo poskusite pomiriti tako, da nov vonj povežete s pozitivno izkušnjo, na primer s slastnim priboljškom.
Čeprav so lahko mačke in psi odlični prijatelji ali živijo skupaj zelo srečno, tudi če niso prijatelji, je treba nekatere hišne živali ločiti od mačk. Majhne kosmate živali, kot so kunci, morski prašički, miši, podgane, skakači in činčile ter plazilci morajo biti vedno zaščiteni pred mačkami.
Dovolite mački, da se ustali v novem domu
Pri spoznavanju nove mačke z že prisotno mačko ali psom je prednostna naloga v tem, da se oba ljubljenčka v družbi drug drugega počutita sproščeno. Da bi olajšali postopek, je pomembno, da se vaša mačka najprej dobro znajde v novem okolju.
Pred začetkom spoznavanja je najbolje, da obe hišni živali nekaj časa živita ločeno. Novi mački zagotovite lasten prostor, v katerem bo lahko nekaj dni bivala in v njem imela svojo hrano, toplo posteljo, posode za vodo in stranišče. V hiši uporabite enega ali dva difuzorja s sintetičnimi feromoni v pršilu ali priključena v vtičnico, zlasti v prostorih, kjer živijo vaši hišni ljubljenčki, saj jim lahko pomagajo, da se sprostijo in sprejmejo prisotnost drugih hišnih ljubljenčkov.
Začetek spoznavanja
Kako predstaviti novo mačko svoji mački?
Če prinesete drugo mačko v dom, v katerem že živi odrasla mačka, upoštevajte naslednje nasvete, da bi bilo spoznavanje varnejše in uspešnejše za vse:
- Medtem ko se nova mačka naseli v svojem prostoru, začnite z njenim vonjem seznanjati obstoječo mačko. Naj mačka povoha vaše roke in oblačila. Nežno ji prigovarjajte in jo pomirjujoče božajte.
- Ko se obe mački zdita zadovoljni z vonjem druge mačke, jima lahko dovolite, da raziščeta ozemlje sostanovalke, vendar ju še vedno držite narazen.
- Ko ste prepričani, da sta obe sproščeni v prostoru sostanovalke, lahko začnete svojo mačko spoznavati z novo mačko. Eno mačko imejte varno v mrežasti ogradi ali košari za prenašanje, drugi pa dovolite, da nekaj minut prosto raziskuje in voha skozi mrežo. Zavarovana mačka bo na varnem, košara pa ji bo preprečila, da bi pobegnila. Zadnja stvar, ki jo v tem trenutku potrebujete, je lovljenje mačke. Pričakujte, da se bosta mački grdo gledali, pihali in se naježili, ko se bosta privajali druga na drugo. To je povsem normalno vedenje, ki bo minilo, zato se ne odzivajte. Če pa menite, da je seznanitev prehitra in da se poskušata spopasti, ju za nekaj časa ločite, preden poskusite znova.
- To vajo boste morali nekajkrat ponoviti v različnih prostorih, tako da boste izmenično uporabljali »varno« in »prosto« mačko, dokler se ne bosta mirno odzvali druga na drugo.
- Ne silite mačk, da sta blizu druga drugi. Zagotovite jima dovolj prostora, kamor lahko pobegneta, če si želita imeti malo miru in tišine.
Če bo šlo vse po sreči, bosta mački postali veliki prijateljici, ki se bosta igrali druga z drugo ter se skupaj umivali in negovali, vendar bodite potrpežljivi. Razvoj takšnega odnosa lahko traja dlje časa in se ne bo zgodil takoj, ko boste novega mačjega mladiča prvič predstavili svoji mački.
Če se zdi, da jima je v družbi druga druge resnično neprijetno, in če ni znakov izboljšanja, ju ločite in za dodatni nasvet glede mačk pokličite veterinarja. Morda vam bo priporočil strokovnjaka za vedenje mačk, ki vam lahko ponudi strokovno pomoč.
Pri vzpostavljanju prijateljstva med mačkami velja dvotedensko pravilo. Če ste dva tedna upoštevali zgornje nasvete, a kljub vsem prizadevanjem še vedno ostajata dve mačji osebnosti, ki se preprosto ne ujameta, se vprašajte, ali bi bila nova mačka srečnejša v drugem domu. Morda bo za obe mački prijazneje, če razmislite o selitvi nove mačke v družino, ki ji lahko zagotovi toplo dobrodošlico vseh družinskih članov.
Kako seznaniti mačjega mladiča s psom?
Za dobro počutje obeh hišnih ljubljenčkov je treba pri spoznavanju potencialno nervozne mačke z vznemirjenim psom ravnati previdno. Če se sprašujete, kako mačko predstaviti psu, morate upoštevati predvsem varnost – tako pasjo kot mačjo.
Preveč razburjen pes ali mladiček lahko zlahka poškoduje mačjega mladiča, prestrašena mačka pa lahko s svojimi kremplji naredi veliko škode. Zato napredujte počasi, osredotočite se na potrebe obeh hišnih ljubljenčkov in tako boste lahko ustvarili čudovito prijateljstvo, ki bo temeljilo na vzajemnem spoštovanju.
Tudi če je vaš obstoječi pes navajen mačk in je malo verjetno, da bo ob novi mački ali mačjem mladiču opazno reagiral, je še vedno pomembno, da ste pri spoznavanju zelo previdni. Upoštevajte naše koristne nasvete za brezskrbno spoznavanje.
-
Najprej svojo novo mačko namestite v notranjo ogrado ali košaro, ki je zaščitena pred psom, psa pa pripeljite na povodcu.
-
Nagradite psa za mirnost in tudi če večkrat zalaja, ostanite mirni.
-
Postopek ponovite v različnih prostorih in se vsakič prepričajte, da se tako mačka kot pes počutita varno.
-
Ko ste prepričani, da sta umirjena in sproščena, dovolite mački, da zapusti svojo ogrado ali košaro, psa pa imejte na povodcu.
-
Ostanite mirni, saj živali zaznajo vaš stres, in jima dovolite, da začneta drug drugega raziskovati. Še naprej nagrajujte dobro in mirno vedenje. Ponovite v čim več prostorih.
-
Spremljajte ju, dokler niste prepričani, da se bosta dobro razumela, in psa spustite s povodca v družbi mačke šele, ko ste prepričani, da se ne bo odzval ali je skušal pregnati.
-
Poskrbite, da bo imela mačka na voljo prostor izven dosega psa, kamor bo lahko pobegnila, če se bo počutila neprijetno.
-
Če imate več kot enega psa, mačko vedno seznanite z enim psom naenkrat.
Uredite posamezne prostore za mačka oziroma psa
Prepričajte se, da vaš pes nima dostopa do mačjega stranišča, saj bodo psi kot mrhovinarji verjetno pojedli vsebino stranišča – to ni lepo, vendar drži. Prav tako bi bilo najbolje, da mačka in psa med obroki ločite, da bosta lahko oba jedla v miru – morda ju boste poskusili hraniti v ločenih prostorih ali hraniti mačko na dvignjenem prostoru, ki ga vaš pes ne more doseči.
Nazadnje poskrbite, da bo vaša mačka imela veliko priložnosti za lovljenje, zasledovanje in napadanje premikajočih se igrač. Vaš pes verjetno ne bo želel, da bi mačka uporabljala za igračo njegov rep.
Najpomembnejši vidik pri seznanjanju nove mačke s psom je varnost. Če je vaš pes ob mački stalno vznemirjen ali agresiven (ali obratno), se posvetujte z veterinarjem in se dogovorite o napotitvi k strokovnjaku za vedenje živali.
Zdaj, ko veste, kako seznaniti mačka s psom ali drugo mačko, morate biti samo še potrpežljivi – videli boste, da bosta v kratkem postala najboljša prijatelja.