Your Pet, Our Passion.
Kužku dajejo hrano v skledah

Hranjenje vašega pasjega mladička – vodnik od A do Ž

10 min branja

Vse, kar morate vedeti o vzpostavitvi zdravih prehranjevalnih navad svojega pasjega mladička, ki jih bo ohranil še dolgo po svojem vstopu v odraslost.

Hranjenje vašega pasjega mladička

Vaš pasji mladiček je morda trenutno res videti majhen, a v kratkem času ga čaka veliko rasti! V samo 12 mesecih (do 24 mesecih, če gre za večjo pasmo) bo postal povsem odrasel pes.

V tem času se morajo njegovo telo in možgani razviti neverjetno hitro, za kar bo potreboval veliko visokokakovostne hrane za pasje mladičke. Zdrav, živahen pasji mladiček lahko namreč porabi do dvakrat več kalorij kot odrasel pes!

Hranjenje vašega pasjega mladička je tudi pomemben del skrbi za njegovo zdravje in srečo. Ko je dovolj odrasel za uživanje trde hrane (običajno pri starosti od šest do osem tednov), je čas za uvajanje hrane, ki je posebej prilagojena zadovoljitvi njegovih potreb.

Kakšna hrana je primerna za vašega pasjega mladička

Posebej prilagojena hrana za pasje mladičke je popolna izbira za najnovejšega člana vaše družine. Takšna hrana je uravnotežena in polnovredna, kar pomeni, da vsebuje vse, kar mladiček potrebuje, da bi zrasel v zdravega odraslega psa. Hrani ni treba dodajati dopolnil ali človeške hrane – slednja mu lahko dejansko bolj škodi kot koristi ne glede na to, kako neutrudno vas gleda s svojimi srčkanimi očmi!

Pri izbiri najboljše hrane za pasje mladičke bodite pozorni na naslednje:

Hrana za pasje mladičke običajno vsebuje več kalorij kot hrana za odrasle pse, saj mladički zaradi rasti potrebujejo veliko energije.

Hrana za pasje mladičke običajno vsebuje dodatne beljakovine, ki prispevajo k zdravemu razvoju njihovih organov med rastjo.

Večja količina esencialnih hranilnih snovi, kot so kalcij, magnezij, železo, cink in vitamin D, je ključnega pomena za razvoj močnih zob in kosti.

Majhni briketi, ki jih mladički lažje prežvečijo in pogoltnejo, so običajno priljubljen suh prigrizek, ki ga bodo z veseljem pojedli kar vsega naenkrat.

Koliko hrane potrebuje vaš pasji mladiček

Zelo pogosto so oči pasjega mladička večje od njegovega trebuščka! Da zadovoljite njegove dejanske potrebe in se izognete prekomernemu hranjenju, mu dajte večkrat manj količine hrane za pasje mladičke.

Prava količina je odvisna od njegove starosti, velikosti in morebitnega nasveta veterinarja. Poskusite z žlico hrane približno petkrat na dan, če pasji mladiček še vedno pije mleko pri svoji mamici.

Sledijo smernice za količino hrane, ki je primerna za vašega pasjega mladička:

  • Od začetka ponujanja hrane do odstavitve (običajno pri dveh mesecih): 4–6 obrokov na dan.
  • Od dveh do treh mesecev: 4 obroki na dan.
  • Od štirih do šestih mesecev: 2–3 obroke na dan.
  • Po šestih mesecih: 2 obroka na dan (odvisno od pasme).

Naj vas ne premami, da bi pasjemu mladičku dali preveč hrane, saj ga bo zaradi tega bolel želodček ali pa boste s tem preobremenili njegove kosti, ker bo v kratkem času pridobil preveč teže. Nič od tega ne bo koristilo zdravju vašega mladička, zato skrbno načrtujte njegove obroke.

Vedno natančno preberite navodila za odmerjanje na embalaži hrane za pasjega mladička – ta bodo dobro izhodišče. Natančna količina hrane za pasjega mladička je odvisna od njegove starosti, pasme, morebitnih zdravstvenih težav in stopnje živahnosti – bolj igriv je, več energije bo porabil, zato bo potreboval tudi več goriva! Uporabite naše orodje za telesno stanje, da izmerite svojega pasjega mladička in se prepričate, da ga hranite pravilno (ne premalo in ne preveč).

Redno tehtanje mladička vam bo pomagalo zagotoviti, da je ustrezno težek glede na svojo starost, velikost in pasmo. To lahko naredite doma, če pa niste prepričani, kako se tehtanja lotiti, prosite veterinarja, da vam pokaže ali mladička stehta med pregledom.

Za mlajše mladičke je boljše uživanje pogostih manjših obrokov, saj to ne bo preobremenilo njegove prebave, ki se še razvija – ne glede na to, kako navdušeni so nad praznjenjem svoje posodice s hrano!

Hranjenje pasjega mladička in gibanje

Izogibajte se hranjenju neposredno pred ali po telesni aktivnosti mladička. Med hranjenjem in aktivnostjo naj raje mine ena ura.

Dobro je, da mladička zgodaj navadite na počitek neposredno po hranjenju, da se izogne težavam s trebuščkom ali celo resnejšim težavam, ki so posebej pogoste pri večjih in zelo velikih pasmah, pri katerih lahko želodec oteče in se celo zasuče.

Temu pravimo napihnjenost želodca (in torzija), gre pa za resno zdravstveno stanje, ki zahteva takojšnjo veterinarsko oskrbo.

Kje hraniti svojega pasjega mladička

Sledi nekaj nasvetov glede izbire popolnega mesta za hranjenje svojega pasjega mladička.

• Izberite tiho mesto

Pasjega mladička hranite proč od hrupnega mesta z veliko ljudmi, kjer ga pri prehranjevanju ne bo nihče motil.

• Izberite površino, ki se enostavno očisti

Posodico položite na ploščice ali podlago za hrano, hrano pa mu vedno postrezite v čisti posodici.

• Med prehranjevanjem naj se otroci psu ne približujejo

Tako bo jedel počasneje in ne bo imel občutka, da mora svojo hrano zaščititi. Če imate več psov, jih nahranite hkrati, vendar na ločenih mestih, da se ne stepejo in si začnejo krasti hrane.

Kako hraniti svojega pasjega mladička

Poleg vrste hrane je pomemben tudi način hranjenja.

Mokra hrana za pasje mladičke naj bo postrežena sobne temperature, saj bo tako njen vonj vabljivejši, hrana pa lažje prebavljiva.

Če hrano hranite v hladilniku, jo vzemite iz hladilnika kakšno uro pred obrokom. Mokro hrano lahko na kratko pogrejete v mikrovalovni pečici, da se v celoti pregreje, vendar naj bo pri postrežbi izključno sobne temperature, ne vroča.

Če mokro hrano pustite na sobni temperaturi, bo hitro postala postana, suha hrana za pasje mladičke pa bo ostala sveža ves dan in se ne bo pokvarila. Večina pasjih mladičkov z veseljem hrusta svojo suho hrano, če pa ima vaš mladiček raje navlaženo ali če obstaja zdravstven razlog za izogibanje trdi hrani, nekaj minut pred postrežbo hrano za pasjega mladička namočite v malo vode. Ker hrustanje suhe hrane pomaga odstraniti tudi zobne obloge, v hrano dodajte priboljšek za zdrave zobe, če ima vaš pes raje navlaženo suho hrano. Le ne pozabite upoštevati kalorične vsebnosti priboljškov pri dnevni količini njegove zaužite hrane.

S čim hraniti pasje mladičke med odraščanjem

Z rastjo mladička bo rasel tudi njegov apetit. Za povečanje energije, ki jo potrebuje za hitro rast in povečanje mišične mase, boste morali povečati tudi količino hrane, ki mu jo dajete.

Odvisno od vrste pasme bo morda šestmesečni mladiček potreboval tudi do dvojno količino energijskega vnosa v primerjavi z dvomesečnim! Splošno pravilo je: količine porcij postopoma povečujte v prvih 12 mesecih, nato pa lahko večina mladičkov uživa hrano za odrasle pse. Vedno se posvetujte z veterinarjem, preden povečate ali zmanjšate velikost obrokov, saj se potrebe po vnosu kalorij mladičkov razlikujejo glede na njihovo velikost, pri čemer večje pasme preidejo na hrano za odrasle pse pozneje, v obdobju od 18. od 24. meseca starosti.

S čim ne hraniti svojega pasjega mladička

Izraz, da te nekdo »gleda žalostno kot psiček«, ni nastal brez razloga – pasji mladički točno vedo, kaj morajo narediti, da dobijo, kar hočejo, še posebej ko gre za moledovanje za več hrane! Za zdravo prehranjevanje vašega mladička poskusite kar najbolj ignorirati njegove prošnje za ostanke hrane na mizi in priboljške.

Najljubša igrača, sprehod ali igra je lahko odličen nadomestek!

Če občasno popustite, priboljški ne smejo nikoli predstavljati več kot 10 % skupne prehrane vašega psa, sicer boste porušili hranilno uravnoteženost njegove hrane.

Prav tako upoštevajte, da mladičku določene hrane ne smete nikoli dati, kot je recimo surovo meso. Zaradi zmanjšanja tveganja zastrupitve s hrano surovo meso dodobra skuhajte/specite, da ubijete morebitne bakterije. Preden mu meso postrežete, se prepričajte, da v njem ni nobenih koščkov kosti, posebej če gre za piščanca ali ribo, saj lahko slednji poškodujejo zobe in povzročijo blokade v črevesju. Psu nikoli ne dajajte čokolade, namenjene ljudem, saj je zanje strupena.

Sledi nekaj primerov hrane, ki je ne smete nikoli dati pasjemu mladičku:

  • surovo meso,
  • čokolada,
  • česen,
  • čebula,
  • grozdje/rozine.

Za celoten seznam zelo strupene hrane, ki se ji morate izogibati, se obrnite na veterinarja.

Prehod z mokre na suho hrano za pasje mladičke

Želodec vašega pasjega mladička je zelo občutljiv in lahko zelo hitro postane razdražen, če njegovo hrano spremenite naglo, naj gre za mokro ali suho hrano, drugo znamko hrane ali menjavo hrane za mladičke s hrano za odrasle pse.

Če ste mladička ravnokar prinesli prvič domov, je dobro, da mu dajete hrano, ki jo je priporočil vzreditelj ali zavetišče, razen če obstaja očitna težava, zaradi katere je dobro ravnati nasprotno.

Če morate zamenjati hrano, uvajajte novo hrano postopoma, da se njegov želodček na spremembo navadi. Malo nove hrane pomešajte s staro ter postopoma dodajajte več in več nove hrane v 7 do 10 dneh, dokler se mladiček ne prehranjuje z izključno novo hrano.

Pri prehodu z mokre hrane za mladičke na suho bo vaš mladiček morda potreboval nekaj časa, da se na spremembo navadi. Žvečil bo aktivneje, morda bo jedel dlje in bo zagotovo potreboval več vode. Pri prehodu s suhe hrane na mokro ne bodite presenečeni, če bo pil manj. Tekstura se mu bo tudi v tem primeru mogoče zdela nenavadna; če je navajen hrustati suho hrano, mu morda v mokro hrano dodajte par pasjih piškotov.

Upoštevajte, da bo porcija suhe hrane videti manjša kot porcija mokre; ker je suha hrana v splošnem bolj nabita z energijo kot mokra, bo posledično mladiček morda pojedel sorazmerno več mokre hrane, da bi zaužil enako količino kalorij.

Če boste upoštevali naš nasvet o hranjenju mladička, boste imeli srečnega in zdravega psa z veliko energije za igro!

Drugi nasveti za hranjenje pasjega mladička

  • Ko dovolj zraste, vključite hrustljave ali žvečljive prigrizke v dnevno količino njegove hrane. S takšnimi prigrizki bodo njegovi zobje ostali čisti.
  • Mokro hrano postrezite pri sobni temperaturi, saj bo tako njen vonj vabljivejši. Neporabljene pločevinke ali vrečke vedno zavijte ali tesno zaprite, shranite v hladilniku in porabite v 24 urah.
  • Izogibajte se hrani, kot so surovo mesto in kosti, in poskrbite, da vaš mladiček ne bo nikoli jedel čokolade, čebule, česna, grozdja ali rozin, saj je vse navedeno zanj strupeno.
  • Če je mogoče, dajajte mladičku enako hrano, kot jo je jedel, preden ste ga pripeljali domov. Tako se boste kar najbolj izognili morebitnim težavam z njegovim želodčkom.
  • Če boste zamenjali hrano, naredite to postopoma, tako da začnete s staro hrano in tej naslednjih nekaj dni počasi dodajajte novo.
  • Če hranite več kot enega mladička, hranite psičke ločeno, da ne bo en pojedel več kot drugi in preprečite medsebojno tekmovanje za hrano.

Srečen zdrav mladiček potrebuje tako hranljivo hrano kot dovolj aktivnosti, primerne za njegovo starost. Z našimi uporabnimi vodiči po pasjih mladičkih lahko poskrbite, da bodo vajini prvi meseci kar najbolj sproščeni. Odkrijte, kako mu lahko pomagate postati prijazen spremljevalec in kaj morate narediti, ko vaš mladiček doživi napad tesnobe zaradi ločitve.

target="_blank"