Your Pet, Our Passion.
Puhasta temna mačka s počesanim kožuhom.

Kožne bolezni pri mačkah - na kaj moramo biti pozorni

6 min branja

Koža vaše mačke je na splošno dober pokazatelj njenega zdravja. Biti mora rožnata ali črna (odvisno od pasme), dlaka pa mora biti svilnata in sijoča.

Bodite pozorni na kraste, srbečico, luščenje, bele ali črne lise, plešavost in vnetja, saj so običajno znak, da je nekaj narobe. Majhne črne lise lahko na primer povzročijo bolhe, medtem ko lahko motna dlaka kaže na resnejše stanje. Rane in kraste so lahko na primer znaki kožne bolezni. Pozorni bodite tudi na kožo okoli ušes, saj je treba veterinarja obvestiti o vsakem rjavem izcedku ali rdečici.

Da bi pravočasno izvedli potrebno zdravljenje, je zelo pomembno, da znamo prepoznati prve simptome.

Suha koža pri mačkah

Suha koža običajno ni resen zdravstveni problem za mačke, razen če se nenehno praskajo. Temperatura okolja ima lahko negativen vpliv – vročina pozimi lahko povzroči izsušitev in srbečico. Če to opazite, lahko razmislite o namestitvi vlažilnika zraka.

Pogosti mačji kožni zajedavci

Med zunanjimi zajedavci, ki so pogosti pri mačkah, so bolhe, klopi in pršice. Povzročajo lahko srbečico, vnetje in poškodbe ter izpadanje dlake. V nekaterih hujših primerih lahko okužba z bolhami povzroči anemijo pri mladičih in je zelo nevarna za njihov razvoj. 

Obstaja tudi posebna alergija na bolhe, znana tudi kot alergijski dermatitis (FAD - za več informacij glej spodaj). Večino bolezni, ki jih povzročajo zunanji zajedavci, je mogoče hitro pozdraviti, čeprav je v nekaterih primerih morda potrebno dolgotrajno zdravljenje. Preberite več koristnih informacij in o razglistjenju mačk in mladičev.  

Prepoznavanje mačjih bolh

Za mačke je znano, da se zelo dobro umivajo, zato so mnogi lastniki presenečeni, ko ugotovijo, da imajo bolhe. Bolhe so vir številnih kožnih težav, najbolj očitni znaki pa so praskanje ali pretirano umivanje, v nekaterih primerih pa tudi plešavost na določenih predelih.

Mačje bolhe so temno rjave in dolge približno 1-2 mm. Običajno jih opazite med česanjem (z glavnikom s finimi zobmi) ali pa opazite zelo majhne črne lise.

Zdravljenje bolh pri mačkah

Če sumite, da ima vaša mačka bolhe, se posvetujte s svojim veterinarjem, ki vam bo lahko priporočil najprimernejše zdravljenje. Mačje bolhe so majhna in odporna bitja, zato je potrebno lokalno zdravljenje in razkuževanje doma (pranje posteljnine, vzglavnikov in oblačil pri visokih temperaturah). 

Ko se jih znebite, poskrbite za preventivno zdravljenje skozi vse leto, saj povečana vlažnost poleti in vročina pozimi ustvarjata primerne pogoje za njihov pojav.

Mačje bolhe in alergijski dermatitis (FAD)

Bolhe so lahko za vašega hišnega ljubljenčka zelo neprijetne in lahko povzročijo nadležne dermatološke bolezni. Najpogostejša bolha je mačja bolha, vendar so lahko nadležne tudi njene sorodnice, zajčje in ježje bolhe. Včasih lahko mačke postanejo občutljive na slino bolh in razvijejo alergijo na ugrize bolh, znano kot alergijski dermatitis na bolhe (FAD).

FAD se lahko pojavljajo v različnih oblikah, vendar se običajno kažejo kot draženje, srbenje, pretirano praskanje, izpadanje las in pojav majhnih krast na koži (miliarni dermatitis).

Mačke s FAD imajo izjemno občutljivo kožo, kar pomeni, da lahko že ena sama bolha povzroči pravo nelagodje.

Za več informacij o prepoznavanju bolh in možnostih zdravljenja preberite članek o mačjih bolhah.

Kožne alergije pri mačkah kot kožne bolezni pri mačkah

Tako kot pri ljudeh se tudi pri mačkah lahko pojavi alergijska reakcija na različne stvari. Alergijska reakcija povzroči odziv imunskega sistema in sproščanje protiteles, čemur pogosto sledijo vnetje, srbenje in druga stanja kože.

Najpogostejši alergeni pri mačkah so:

  • Vdihani alergeni: plesni, cvetni prah in prah.
  • Bolhe.
  • Kontaktni dermatitis, ki ga povzročijo dražeče snovi, ki pridejo v stik z mačjo kožo. Mednje spadajo mila in parfumi, gospodinjska škropiva ali škropiva za rože, kemikalije, perje, volna in celo nekatere ovratnice proti bolham.
  • Nekatere vrste hrane.

Izpadanje dlake (alopecija) pri mačkah

Mačke puščajo dlako vse leto, vendar je poleti in jeseni dlake več, zato priporočamo, da jih redno krtačite in investirate v dober sesalnik.

Če pa opazite, da vaša mačka izgublja več dlake kot običajno, lahko trpi za alopecijo (plešavostjo). Ta bolezen je lahko posledica pretirane nege - povzročajo jo okužbe, kot je dermatofitoza (glivična okužba), zajedavci, kot so bolhe, klopi in pršice, ali nekatere hormonske težave. 

Pretirano nego lahko povzroči tudi tesnoba, ki je pri mačkah precej pogosta. Pretirano negovanje pa povzroči zaužitje velike količine dlak, kar lahko privede do nastanka kepic dlak. 

Splošno slabo zdravje in prehrana sta pogosto vzrok za dermatološke težave pri mačkah, čeprav so lahko krivi tudi porod ali mačje bolezni.

Zdravljenje alopecije pri mačkah

Preden lahko veterinar priporoči zdravljenje izpadanja dlake, mora ugotoviti vzrok in druge morebitne kožne bolezni. Bolhe so pogost vzrok srbečice, ki lahko povzroči izpadanje dlake, zato lahko veterinar najprej priporoči zunanje zdravljenje (ki ga morate dosledno uporabljati).

Veterinar lahko odvzame tudi vzorce dlake ali kože, da preveri prisotnost zunanjih zajedavcev, ali vzorce krvi za nadaljnje preiskave. V nekaterih primerih lahko opravi test alergije ali odvzame večji vzorec kože v anesteziji.

Če veterinar ne more ugotoviti vzroka alopecije ali če se vaša mačka ne odziva na zdravljenje, vas lahko napoti k zdravniku specialistu za nadaljnje preiskave. Če gre za reakcijo na stres, morate ugotoviti vir te vedenjske motnje ali poklicati strokovnjaka. 

Nekatere kožne bolezni, ki povzročajo izpadanje dlak, kot je dermatofitoza, se lahko prenesejo tudi na ljudi, čeprav se to zgodi zelo redko. Vendar je obisk pri veterinarju vedno dobra ideja, saj boste tako vi kot vaša mačka ostali srečni in zdravi.

Poletna nega kože za vašo mačko

Mačke imajo občutljiva ušesa in nosove, zato so poleti lahko dovzetne za opekline. Predvsem mačke z belo dlako so bolj nagnjene k sončnim opeklinam, zato jih zaščitite tako, da na izpostavljena mesta nanesete majhno količino kreme za sončenje.

Upoštevajte vse te nasvete, da boste poskrbeli za kožo svoje mačke in dlje časa uživali v njenem dobrem razpoloženju. Za več koristnih informacij vas vabimo, da si ogledate vse članke o strokovni negi mačk.

target="_blank"