Tako kot ljudje lahko tudi psi trpijo za določenimi alergijami. Odkrijte najpogostejše alergije pri psih in kako jih je mogoče diagnosticirati s Purino.
Alergije so reakcija imunskega sistema ob prisotnosti tujih snovi. Medtem ko je pri ljudeh njihovo diagnosticiranje razmeroma enostavno, pa je pri štirinožcih žal lahko precej težavno, saj imajo številne alergije pri psih skupne simptome.
Če sumite, da imajo alergijo, je pomembno, da takoj prepoznate simptome in veste, kdaj morate poklicati veterinarja. V nadaljevanju si preberite vse o vrstah pasjih alergij, ki jih potrebujete.
Kožne alergije pri psih
Alergijski dermatitis je najpogostejša alergija pri psih. Najpogosteje jih povzročajo bolhe ali alergeni v okolju, kot so cvetni prah, prah ali plesen.
Alergije na bolhe
Alergija na bolhe ali alergija na slino, ki jo povzročajo ugrizi bolh, je najpogostejša kožna bolezen pri psih. Simptomi lahko segajo od blagega srbenja do hude reakcije, takoj ko jih stisnemo.
Običajno se te alergije sprožijo v otroštvu (med 1. in 5. letom starosti), lahko pa se pojavijo pri kateri koli starosti.
Psi z alergijo na bolhe imajo običajno močan občutek srbeče kože, ki se v medicini imenuje »srbečica«. Lahko se praskajo, drgnejo, grizejo ali ližejo dlako ali kožo, kar povzroča poškodbe, ki lahko vodijo do drugih okužb. Poleg tega se lahko pojavijo področja plešavosti, kraste, pa tudi umazanija od bolh.
Bolšje izločke je včasih težko opaziti s prostim očesom, zato priporočamo test z mokrim papirjem: vzemite kos mokrega papirja in z njim nežno podrgnite kožuh. Če črne lise obarvajo papir rdeče (dejansko gre za posušeno kri), boste vedeli, ali ima bolhe ali ne.
Tudi če ga vsak mesec zaščitite pred bolhami, ima lahko vaš pes alergijsko reakcijo nanje. Številna zdravljenja jih uničijo, ko že ugriznejo, pri občutljivih psih pa je včasih dovolj že en sam ugriz, da sprožijo alergijsko reakcijo in srbenje.
Alergije na elemente iz okolja
Alergije na okolje običajno povzročajo prah, cvetni prah ali plesen in so običajno sezonske. Psi lahko zbolijo za senenim nahodom, zato lahko kihajo več ali so bolj občutljivi, ko je koncentracija cvetnega prahu večja.
Običajno so najbolj prizadeti predeli tačke, ušesa, stegna, gobec in dimlje, ki so lahko boleči zaradi pretiranega srbenja ali pa so na njih vidne sledi izpadanja dlake. Včasih lahko okoljski alergen odpravite tako, da se mu preprosto izognete - če na primer veste, da se simptomi alergije poslabšajo med sprehodi po določenih območjih z visoko travo, se jim morate izogibati in v določenih letnih časih hoditi po pločnikih.
Alergije na hrano pri psih
V nasprotju s splošnim prepričanjem alergije na hrano pri psih niso zelo pogoste in predstavljajo le 10 % primerov, morda celo manj. Večina tako imenovanih alergij na hrano je pravzaprav intoleranca.
Intoleranca se od alergije razlikuje po tem, da alergija povzroči hiter odziv imunskega sistema, medtem ko je intoleranca nezmožnost telesa pravilno prebaviti hrano in ne vključuje imunskega sistema. Tak primer je laktozna intoleranca. V tem primeru pes nima encimov, ki so potrebni za prebavo laktoze, zato ima lahko diarejo, če dobi mleko.
Čeprav ni vedno tako, alergijo pogosto spremljajo izpuščaji ali srbenje, intoleranca pa pogosto povzroča prebavne težave.
Akutne alergijske reakcije
Najhujša alergijska reakcija je anafilaksija ali anafilaktični šok, ki lahko ogrozi življenje. Najpogosteje se pojavi ob pikih čebel ali os.
Znaki anafilaktičnega šoka se lahko pojavijo v nekaj minutah po izpostavljenosti sprožilnemu dejavniku in lahko vplivajo na dihanje, povzročijo dramatičen padec krvnega tlaka, vplivajo na srčni utrip, slinjenje, bruhanje, krče in včasih celo izgubo zavesti. Če se to zgodi, se morate takoj posvetovati z veterinarjem.
Diagnostika alergije pri psih
Če sumite, da ima vaš pes alergijo, ga morate čim prej odpeljati k veterinarju. Vaš veterinar bo lahko izključil druge možne vzroke in opravil teste za določitev vira reakcij.
Alergije na hrano običajno diagnosticiramo z eliminacijsko dieto, ki vključuje hranjenje s hidrolizirano hipoalergeno hrano in ničemer drugim vsaj tri tedne, pri čemer iščemo znake izboljšanja. Veterinar lahko nato izbere ponovno poškodbo in doda dodatne sestavine za opazovanje morebitnih simptomov alergije.
Alergijo na ugrize bolh je razmeroma enostavno diagnosticirati, če so v kožuhu psa vidne bolhe ali bolšja umazanija, vendar je treba upoštevati, da lahko v nekaterih primerih reakcija vztraja tudi po odstranitvi bolh. Če so še vedno prisotne, vam lahko veterinar ponudi zdravilo, ki jih zelo hitro uniči. Nato morate poskrbeti za dezinfekcijo svojega doma. 95 % bolh je v okolju, zato lahko ponovno povzročijo težave.
Zdravljenje alergij psov
Zdravljenje je pogosto odvisno od vrste alergije vašega psa, vendar se osredotoča na odpravo vzroka, če je to mogoče, in lajšanje simptomov. Alergijo na hrano lahko odpravite tako, da iz prehrane odstranite škodljivo sestavino.
Alergije na bolhe se lahko znebite s hitrim zdravljenjem proti bolham, ki ga opravi veterinar, z razkuževanjem doma in zdravljenjem vseh hišnih ljubljenčkov, s katerimi pridete v stik. Če so simptomi hudi, lahko veterinar predpiše zdravilo, kot je zdravilni šampon ali krema, za odpravljanje hude srbečice ali protivnetno zdravilo za lajšanje oteklin.
Če pri vašem psu pride do hude alergijske reakcije, ga morate nemudoma odpeljati k veterinarju, saj je lahko anafilaktični šok usoden, če ga ne zdravimo pravočasno.