Your Pet, Our Passion.
Balijka

Balijka

Balijka je čudovita, elegantna, srednje velika pasma mačk z enakimi vitkimi linijami kot so značilne za siamske mačke. Telo je vitko in graciozno, glava je ravnega profila z velikimi ušesi, ki imajo lahko čopke. Mačka ima fino, svilnato, padajočo dlako, ki je lahko dolga od enega do nekaj centimetrov in pada ravno ob telesu. Rep je dolg in s precej daljšo dlako. Balijka nima volnene podlanke, zato jo uradno uvrščamo med »poldolgodlake« mačke. Oči so svetlo modre, orientalske oblike in postavitve. Kožuh se ponaša z enakimi barvnimi poudarki (ušesa, obraz, noge, stopala in rep) in masko kot pri siamski mački. V ZDA so mačke tipa balijke z dodatnimi značilnostmi poleg tistih, ki so uradno sprejete za balijke, znane kot javanke.

Potreba po spoznanju
  • Zelo aktivna in radovedna mačka
  • Družabna in odvisna mačka
  • Zelo rada komunicira
  • Vitka in elegantna mačja pasma
  • Zahteva nego enkrat na teden
  • Hipoalergena pasma
  • Potrebuje nekaj prostora na prostem
  • Pred življenjem z otroki se bo morda morala seznaniti z njimi

Značaj

Temperament balijk je podoben temperamentu siamskih mačk, vendar nekateri lastniki menijo, da so balijke nekoliko mirnejše. Kljub temu je verjetno, da bo balijka še vedno ekstrovertirana in bo zahtevala pozornost svojih človeških tovarišev. Balijke so zelo glasne in zdi se, da se skorajda pogovarjajo s svojimi lastniki. Biti morajo del družine, njihova potreba po pozornosti pa pomeni, da imajo rade človeško družbo in so primerne za osebo, ki ni ves dan zdoma.

Zgodovina in izvor

Domovina: Amerika

Balijka je pravzaprav dolgodlaka siamska mačka. Prvič je bila opažena v začetku 20. stoletja, vzreditelji pa so svoje dolgodlake mačke sprva podarjali. Po drugi svetovni vojni so pasmo razvili in jo sprva imenovali »dolgodlaka siamska mačka«, nato pa so jo zaradi podobnosti mačk z elegantnimi tempeljskimi plesalkami z Daljnega vzhoda preimenovali v »balijko«. Leta 1961 je bila balijka priznana v Ameriki, vendar so jo v Evropo uvozili šele sredi sedemdesetih let prejšnjega stoletja.

Najpogostejše zdravstvene težave te pasme mačje so posledica ekstremne vzreje.

Zaradi sorodstva s siamskimi mačkami ima lahko balijka podobne dedne bolezni kot siamka.

Pravočasno se dobro informirajte o vzreji in njenih vplivih na zdravje štirinožnega prijatelja. Ne podpirajte rejcev, ki spodbujajo znane značilnosti ekstremne vzreje.

Vsaka mačka je edinstvena in ima svoje posebne želje, odpor in potrebe glede hrane. Ker pa so mačke mesojede, mora vsaka mačka iz hrane dobiti 41 različnih in specifičnih hranil. Delež teh hranil se spreminja glede na starost, življenjski slog in splošno zdravstveno stanje, zato ni presenetljivo, da potrebuje odraščajoč in živahen mačji mladič v svoji prehrani drugačno razmerje hranil kot manj aktivna starejša mačka. Upoštevati je treba tudi pravo količino hrane za vzdrževanje »idealne telesne kondicije« v skladu s smernicami za hranjenje in hrano na podlagi individualnih želja glede mokre ali suhe hrane.

Balijka potrebuje tudi redno in pogosto nego dlake, da ohrani svojo čudovito, a tanko dlako v dobrem stanju brez vozlov. Tako kot vsem mačkam tudi balijkam koristi redno cepljenje, zatiranje zajedavcev in letni veterinarski pregled.

Čeprav ta pasma ni splošno priznana kot ena najboljših pasem za otroke, so vse mačke različne in ob ustreznem spoznavanju lahko živijo z otroki.