- Igriva in radovedna mačka
- Prijazna, a neodvisna mačka
- Tiha mačka
- Mačja pasma povprečne rasti
- Dlako je treba negovati vsak dan
- Ni hipoalergena pasma
- Potrebuje nekaj prostora na prostem
- Odlična družinska mačka
Značaj
Birmanke so znane kot posebno ljubeče in prijazne pasme, saj jih že več generacij vzrejajo kot družabne mačke. So ubogljive in se oglašajo precej tiho. Birmanke so družabne, pametne in prijazne. So radovedne mačke, ki se rade družijo z ljudmi, ne marajo pa pretirane glasnosti.
Zgodovina in izvor
Domovina: Burma/Francija
Druga imena: Sveta mačka iz Burme
Čeprav ni jasnih podatkov o izvoru birmanskih mačk, je bil en par okoli leta 1919 prepeljan v Francijo, od koder se je pasma razširila v zahodni svet in tam uveljavila. Birmanske mačke so bile sicer kot pasma med drugo svetovno vojno skoraj iztrebljene, zato so jih intenzivno križali z dolgodlakimi pasmami (predvsem perzijkami) in tudi siamskimi rodovi, da bi pasmo znova okrepili. V zgodnjih petdesetih letih prejšnjega stoletja so se začeli spet kotiti mladički čiste pasme birmank. Oživljena pasma je bila v Veliki Britaniji priznana leta 1965.
Pri nekaterih mladih birmanskih mačkah se v krvnih testih pokažejo znaki oslabljenega delovanja ledvic – pomen slednjega ni zanesljiv, vendar se pri nekaterih lahko razvije odpoved ledvic.
Vsaka mačka je edinstvena in ima svoje posebne želje, odpor in potrebe glede hrane. Ker pa so mačke mesojede, mora vsaka mačka iz hrane dobiti 41 različnih in specifičnih hranil. Delež teh hranil se spreminja glede na starost, življenjski slog in splošno zdravstveno stanje, zato ni presenetljivo, da potrebuje odraščajoč in živahen mačji mladič v svoji prehrani drugačno razmerje hranil kot manj aktivna starejša mačka. Upoštevati je treba tudi pravo količino hrane za ohranjanje »idealne telesne kondicije« v skladu s smernicami za hranjenje in hrano na podlagi individualnih želja glede mokre ali suhe hrane.
Dlaka birmanke je mehka in svilnata, vendar je njena nega manj zahteva kot nega dlake perzijke. Da pa bi jo ohranili takšno, jo je treba enkrat tedensko počesati z glavnikom in krtačo. Birmanke, ki se češejo že od zgodnjega otroštva, uživajo v dodatni človeški pozornosti, ki jo to redno opravilo prinaša. Tako kot vse mačke tudi ta pasma potrebuje redna cepljenja, zatiranje zajedavcev in letne veterinarske preglede.
Čeprav se ta pasma običajno odlično razume z otroki, ima vsaka mačka drugačno osebnost, ki je posledica vzgoje in življenjskih izkušenj. Za podrobnosti o značaju določene mačke se obrnite na posvojiteljsko organizacijo, če boste mačko posvojili.