Your Pet, Our Passion.
Burmilka

Burmilka

Mačka pasme burmilka je srednje postave, podobna burmankam, s čokatim, mišičastim telesom in močnim ravnim hrbtom. Samica je veliko manjša in bolj drobna od samca. Glava je na vrhu rahlo zaobljena, s klinasto oblikovanim gobčkom in široko postavljenimi ušesi. Izrazite oči so lahko poljubne barve, od zlate do zelene. Dlaka je kratka in prilegajoča, z bledo poddlako in enakomernim obarvanjem konic (temnejšo barvo na konicah) na preostalem delu telesa, na čelu pa ima izrazito znamenje »M«.

Potreba po spoznanju
  • Igriva in radovedna mačka
  • Družabna in odvisna mačka
  • Rada komunicira
  • Mačja pasma povprečne rasti
  • Zahteva nego enkrat na teden
  • Ni hipoalergena pasma
  • Potrebuje nekaj prostora na prostem
  • Pred življenjem z otroki se bo morda morala seznaniti z njimi

Značaj

V veterinarski literaturi ni posebnih bolezni, ki bi se nanašale na azijke, vendar se lahko pri pasmi razvijejo bolezni, povezane z burmankami. Zdi se, da so nekateri rodovi te pasme dovzetnejši za sladkorno bolezen kot druge pasme.

Zgodovina in izvor

Domovina: Velika Britanija

Burmillka je kratkodlaka mačka iz skupine azijskih pasem mačk. Pasma je nastala leta 1981 z naključnim parjenjem med samcem činčile in lila samico burmanke. Mladiči so bili videti in so se obnašali kot burmanke, vendar so imeli osupljivo srebrno barvo in obarvane konice pasme činčila. Zanimanje je bilo tako veliko, da so paru dovolili ponovno parjenje in tako je nastala nova pasma.

V veterinarski literaturi ni posebnih bolezni, ki bi se nanašale na azijke, vendar se lahko pri pasmi razvijejo bolezni, povezane z burmankami. Zdi se, da so nekateri rodovi te pasme dovzetnejši za sladkorno bolezen kot druge pasme.

Vsaka mačka je edinstvena in ima svoje posebne želje, odpor in potrebe glede hrane. Ker pa so mačke mesojede, mora vsaka mačka iz hrane dobiti 41 različnih in specifičnih hranil. Delež teh hranil se spreminja glede na starost, življenjski slog in splošno zdravstveno stanje, zato ni presenetljivo, da potrebuje odraščajoč in živahen mačji mladič v svoji prehrani drugačno razmerje hranil kot manj aktivna starejša mačka. Upoštevati je treba tudi pravo količino hrane za ohranjanje »idealne telesne kondicije« v skladu s smernicami za hranjenje in hrano na podlagi individualnih želja glede mokre ali suhe hrane.

Kratka, tesno rastoča dlaka burmilke ne zahteva veliko nege, čeprav zelo ceni pozornost, ki jo negi namenite. Kot pri vseh mačkah je priporočljivo redno cepljenje in zatiranje zajedavcev.

Čeprav ta pasma ni splošno priznana kot ena najboljših pasem za otroke, so vse mačke različne in lahko ob ustreznem spoznavanju živijo z otroki.