Your Pet, Our Passion.
Avstralski ovčar

Avstralski ovčar

Te pse pogosto primerjajo s pasmo border collie. So čvrsti in mišičasti, nekoliko daljši kot visoki, saj merijo v višino 51–58 cm (samci) oziroma 46–53 cm (samice). Običajno tehtajo od 19 do 29 kg, odvisno od spola in konstitucije. Dlaka je črne, lisasto sive, lisasto rjave in rdeče barve, s temnejšimi pikami ali brez njih. Za vse podrobnosti glejte standard pasme.

Potreba po spoznanju
  • Pes, primeren za lastnike z nekaj izkušnjami
  • Potrebuje nekaj šolanja
  • Uživa v intenzivnih sprehodih
  • Rad se sprehaja več kot dve uri dnevno
  • Srednje velik pes
  • Se nekoliko slini
  • Dlako je treba negovati vsak drugi dan
  • Non hypoallergenic breed
  • Rad komunicira in se oglaša
  • Pes čuvaj. Laja in opozarja
  • Za življenje z drugimi hišnimi ljubljenčki ga bo morda treba šolati
  • Za življenje z otroki ga bo morda treba šolati

Značaj

Ta pes ima močne pastirske nagone in je rad del družinskega življenja, saj je zelo rad v družbi svojih lastnikov. Na začetku je lahko zadržan do novih ljudi, zato je nujna zgodnja socializacija. Da bi zadovoljili njegovo veliko inteligenco in energijo, je pomembno tudi stalno šolanje ter kombinacija fizične in umske stimulacije.

Zgodovina in izvor

Presenetljivo je, da je pasma avstralski ovčar pravzaprav ameriška. Pastirji iz baskovske regije Pirenejev so konec 19. stoletja in v začetku 20. stoletja majhne »modre« pse odpeljali na delo v ZDA, kjer so delali z ovcami. Avstralski del imena izvira iz ovc, ki so jih pasli in so bile uvožene iz Avstralije. Po drugi teoriji naj bi se psi najprej priselili v Avstralijo in nato v ZDA. Ko so konec 19. stoletja prišli na jugozahod ZDA, so jih sprva lahko križali z drugimi pastirskimi psi, da bi izboljšali njihove delovne sposobnosti. Leta 1957 je bil v ZDA ustanovljen klub te pasme.

Avstralski ovčar je večinoma zelo zdrava pasma. Vendar pa imajo lahko tako kot številne druge pasme različne dedne bolezni oči in displazijo kolkov (bolezen, ki lahko povzroči težave z gibanjem). Zato je pomembno, da se pred parjenjem opravi testiranje oči in ocena kolkov.

Ta pes potrebuje vsaj dve uri gibanja na dan. Številni avstralski ovčarji dosegajo visoke rezultate v pasjih športih (agility, glasbeni prosti slog, poslušnost in tek čez ovire po žogo), kjer lahko uporabijo svojo telesno in umsko energijo.

Prehrana vašega psa mora vsebovati pravo ravnovesje vseh glavnih skupin hranil, vključno s stalno oskrbo s svežo vodo. Prav tako je pomembno, da redno ocenjujete njegovo telesno kondicijo in zagotovite, da vaš pes ostane v idealni formi. Ne pozabite ga nahraniti vsaj dvakrat na dan v skladu s smernicami za hranjenje z njegovo hrano.

Ima srednje dolgo dlako z vremensko odporno podlanko. Na zadnji strani tac ima nekaj daljše dlake, ponaša pa se tudi z zmerno grivo, ki je gostejša pri samcih. Zadoščati bi moralo krtačenje dva- do trikrat tedensko, med menjavo dlake pa je potrebno pogostejše krtačenje.

Čeprav za mnoge pse tradicionalno velja, da se dobro razumejo z otroki, je treba vse pse in otroke naučiti, da se razumejo in medsebojno spoštujejo ter da so varni v družbi drug drugega. Kljub temu psov in majhnih otrok nikoli ne smete pustiti samih skupaj, odrasli pa morajo nadzirati vse interakcije med njimi.