Mačja nosečnost in temperatura – Kako Prepoznati Znake Nosečnosti pri Mačkah

Rojstvo mačjih mladičkov je fascinantno tako za vas kot vašo mačko. Preden lahko sprejmete mačje mladičke v svoj dom, morate vedeti, kako lahko prepoznate, da je samica breja in kaj morate storiti, da njena nosečnost poteka kar se da nemoteno.
Brejost pri mačkah
Nosečnost je časovno obdobje od oploditve jajčeca (parjenja) do rojstva potomca. Časovno obdobje brejosti pri mačkah je okoli 9 tednov. Med tem časom pri mački pride do telesnih (tudi hormonskih) in vedenjskih sprememb, ki postanejo opaznejše od tretjega tedna nosečnosti.
Plodno obdobje pri mačkah
Tako kot ženske imajo tudi mačke maksimalno obdobje plodnosti, ko lahko zanosijo. To obdobje je znano kot menstrualni cikel ali "vročinsko" obdobje. Mačke lahko imajo vročinsko obdobje vsake tri tedne, zato obstaja veliko priložnosti, kjer vaša mačka lahko zanosi.
Če se želite izogniti nenačrtovanemu leglu mačk, vam priporočamo, da sterilizirate vašo mačko pred prvim menstrualnim ciklom, ker po tej točki lahko postane zelo hitro breja. Ker je rojstvo muck lahko stresno za vašo mačko in drago za vas, priporočamo, da vzrejo čim bolj prepustite strokovnjakom.
Kako dolgo traja brejost pri mačkah
Brejost mačk po navadi traja med 63 in 67 dnevi, ampak je zelo težko določiti, kako dolgo bo brejost trajala. Obdobje brejosti pri mačkah lahko traja od 61 dni (kratko) do 72 dni (dolgo).
Velikokrat mačka ne bo imela nič fizičnih simptomov brejosti vse do nekaj tednov pred polno brejostjo. Če sumite, da je vaša mačka breja, jo peljite k veterinarju za potrditev.
Če želite vedeti, kako lahko sami ugotovite, če je mačka breja, obstaja nekaj fizičnih znakov, ki jih boste mogoče zaznali po preteklih dveh ali treh tednih.
Kako vedeti, če je mačka breja
- Po okoli 15-18 dneh brejosti, boste mogoče opazili, da so bradavice vaše hišne ljubljenke večje in rdeče – znano kot "rožičkanje".
- Podobno kot pri ženskih jutranjih slabostih lahko pri vaši mački pride do bruhanja. Če opazite, da je slabost bolj pogosta, ali če se mačka ne počuti dobro, kontaktirajte vašega veterinarja.
- Trebuh vaše mačke bo začel nabrekati, vendar se ga ne dotikajte, saj obstaja nevarnost, da poškodujete mater ali njene nerojene mladiče. Za otekanje trebuha lahko obstajajo tudi drugi vzroki, zato pozorno spremljajte svojo mačko, ali se pojavljajo znaki bolezni, in se posvetujte z veterinarjem, če ste zaskrbljeni.
- Bodoča mati bo postopoma pridobila 1-2 kg (odvisno od števila mladičev, ki jih nosi) – to je velik znak, da je breja.
- Mačke imajo v pozni nosečnosti običajno večji apetit, kar prispeva k povečanju njihove telesne teže. Na to morate biti pozorni, saj je lahko povečan apetit tudi znak notranjih parazitov ali bolezni, zato se za potrditev obrnite na veterinarja.
- Mačka se lahko obnaša materinsko, kar pomeni, da bo bolj predla in iskala dodatno božanje in pozornost od vas.
- Nekateri veterinarji lahko brejost diagnosticirajo s pomočjo ultrazvoka, včasih že pri prvih 15 dneh brejosti. Veterinar vam tudi lahko poda informacijo o številu mladičkov, vse do 40 dneva brejosti. Upoštevajte, da lahko med mačjo brejostjo večja mačka v maternici za seboj skriva druge manjše mladiče, zato je lahko mladičev več, kot ste pričakovali.
Čeprav je vaša mačka morda več kot sposobna sama obvladati porod, poskrbite, da boste pripravljeni, ko se bo bližal rok. Dobro je, da ji stojite ob strani z besedami spodbude in posredujete, če se pojavijo kakšni zapleti.
Kako se brejost razvija pri mačkah
V prvem tednu po parjenju oplojeno jajčece doseže steno maternice. V tretjem in četrtem tednu (14-28 dni), zarodki razvijejo organe. Morate vedeti, da vsi zarodki ne bodo preživeli. Ko se zarodek začne intenzivno razvijati, se najprej oblikujejo lobanjske in prsne celice. Med tem obdobjem doživi mačka pomembne hormonske spremembe. Brejost mačke je že vidna, razpoloženje je spremenjeno in apetit se poveča.
Placenta se razvije pozneje. Ta zagotavlja izmenjavo kisika in hranilnih snovi med zarodki in materjo. Ko se oblikujejo notranje strukture, zarodek postane plod in prvo trimesečje brejosti je končano.
V naslednjih dveh stopnjah (trimesečjih) brejosti potekata razvoj plodov (drugo trimesečje) in njihova rast (tretje trimesečje). Ne pozabite, da lahko veterinar v petem tednu nosečnosti s pomočjo ultrazvoka oceni, za koliko mladičev gre in kako se razvija nosečnost.
Upoštevate lahko več znakov, na podlagi katerih lahko ugotovite, da so mucki na poti.
Znaki bližajočega se/aktivnega poroda
- Če vaša mačka zavrača hrano, je nejevoljna, in išče odmaknjen prostor za sedenje, je to lahko zato, ker se bo porod začel zelo kmalu.
- Telesna temperatura vaše mačke bo 12-24 ur pred začetkom poroda padla na približno 37,8 °C.
- Še pred porodom lahko samica postane bolj glasna, se zdi vznemirjena in se želi nenehno umivati.
- Porod se mora začeti z močnimi trebušnimi krči, ki jim sledi vaginalni izcedek. Če je izcedek gost in črn ali krvav, se obrnite na veterinarja.
- Po tem izcedku je treba mladiče zelo hitro izločiti.
Pri večini mačk porod poteka dobro in vam ni treba posredovati. Obstajajo nekateri znaki, kot so razbarvan izcedek in materini krči brez izločanja potomcev, ki lahko kažejo na zaplete. Če opazite katerega koli od teh znakov ali vas skrbi glede česa drugega, takoj kontaktirajte vašega veterinarja. Za več informacij o porodu pri mačkah poglejte naš vodnik "Porod in rojstvo pri mačkah".
Mačja temperatura pred porodom
Temperatura zdrave mačke je okoli 38 °C – 39 °C. Med brejostjo in pred njo, približno 12-24 ur pred porodom, se temperatura mačke očitno zniža, pogosto za približno 1 °C – 2 °C ali celo več. Ta padec temperature je subtilen znak, da se mačka pripravlja na rojstvo mladičev. Ker je čas poroda blizu, poskrbite, da ji boste zagotovili udoben prostor in potrebno podporo, ki ji bo pomagala med porodom.
Hranjenje brejih mačk in mladičev
V trenutku, ko ugotovite, da je vaša mačka breja, se odgovorno seznanite s hrano, ki jo boste morali dajati mladičem. PURINA® ONE® JUNIOR suha hrana je posebej zasnovana za mačje mladiče in pomaga pri razvoju zdrave mišične mase in kosti že od prvih tednov.
Hrana, ki so jo razvili veterinarji in strokovnjaki za prehrano, temelji na formuli BIFENSIS, edinstveni prehranski formuli, ki krepi naravni obrambni mehanizem mačke od znotraj navzven.
Za lažjo prilagoditev se lahko odločite tudi za PURINA® FELIX® Fantastic JUNIOR mokro hrano, saj ima močnejši vonj in je vlažna, kar lahko spodbudi apetit. Poleg tega bo mački povečan vnos vode koristil.