Your Pet, Our Passion.
Ginger tabby, ki diši po sveži baziliki

Domača zdravila za mačke

7 min branja

Preden preizkusite domače zdravilo za mačke, se vedno najprej posvetujte z veterinarjem.

Mačke so znane po tem, da so zelo skrivnostna bitja. Najraje se skrijejo na odmaknjen in miren prostor, kjer se počutijo varne, vendar zaradi njihovih skrivnostnih navad lastniki včasih nekoliko težje ugotovijo, kdaj se ne počutijo dobro.

Tudi ko se mačke počutijo zelo slabo, jih bo veliko zgolj postalo nekoliko tišjih in se skrilo, česar pa tudi najbolj skrbni lastniki mačk ne opazijo vedno.

Zato je zelo pomembno, da se lastniki mačk pred začetkom domačega zdravljenja obrnejo na veterinarja, tudi če so simptomi njihove živali na videz precej blagi. Veterinar bo znal prepoznati znake, ki jih kažejo, in vam bo lahko svetoval, ali je treba vašo mačko pregledati ali ne.

In ne pozabite, tudi če se morate obrniti na veterinarja sredi noči, morajo vse veterinarske ordinacije zagotavljati dežurno službo, ki je na voljo 24 ur na dan, 365 dni na leto.

Domače veterinarsko zdravljenje mačk

Čeprav vam ne priporočamo, da sami začnete mačko zdraviti doma, vam bo veterinar pogosto svetoval, da začnite ali nadaljujete z uporabo zdravil doma. Pomembno je, da lastniki razumejo, zakaj je nadaljnja uporaba teh zdravil pomembna, saj lahko uporaba zdravil po navodilih vašega veterinarja ne le pomaga ohraniti vašo mačko v dobri kondiciji, temveč tudi prepreči zdravstvene težave v prihodnosti.

Pripravili smo uporaben vodnik najpogostejših zdravil, ki jih veterinarji priporočajo lastnikom mačk, da jih lahko uporabijo doma.

Zdravljenje in domača sredstva proti bolham za mačke

Sredstva proti bolham so verjetno najpogostejše zdravilo, katerega uporabo bo veterinar od vas zahteval doma, saj lahko vaša mačka zlahka dobi te nadležne zajedavce. In res je pomembno, da pri svoji mački vse leto sproti uporabljate sredstva proti bolham, saj s tem lahko preprečite, da bi se pri njej sploh pojavile težave z bolhami.

Uporabite lahko tudi veterinarsko priporočeno okoljsko pršilo proti bolham, temeljito posesajte hišo in operite mačje ležišče na temperaturi 60 °C, saj se boste z vsem tem znebili bolh in njihovih različnih življenjskih faz, ki živijo v vaši hiši. Vedno pa poskrbite, da vse našteto opravite poleg zdravljenja mačke (in psov, če jih imate!), saj je to najpomembnejši korak, da se znebite bolh.

Za dodatne nasvete o zdravljenju drugih nadležnih zajedavcev pa lahko povprašate svojega veterinarja.

Srbeča koža

Razlogov za srbečo kožo je veliko, zato je najbolje, da se naročite pri veterinarju, ki vam bo znal svetovati, če opazite, da se mačka začne praskati ali če je njena koža videti suha ali vneta.

Med najpogostejšimi vzroki za srbečo in luskasto kožo pri mačkah so:

  • Nekakovostna prehrana: vpliva na sposobnost mačke, da oblikuje zdravo zaščitno pregrado, in lahko sproži kožne reakcije. Prav tako je zelo pomembno, da mačjo hrano pravilno shranjujete in pri tem upoštevate navodila na embalaži, saj to lahko vpliva na vsebnost maščobnih kislin v hrani. Za priporočila glede najboljše prehrane za vašo mačko se lahko vedno posvetujete z veterinarjem.
  • Debelost: ta lahko povzroči, da se vaša mačka ne more pravilno gibati ali raztegniti, da bi se lahko sama uredila.
  • Zajedavci (vključno z bolhami): ti nadležni insekti lahko pogosto poškodujejo kožo vaše mačke in sprožijo reakcije.

Zdravljenje in domača sredstva za mačke proti sprimkom dlak, ki jih mačka zaužije

Če ima vaša mačka težave s sprimki dlak zaradi zaužite dlake, se za nasvet o zdravljenju obrnite na veterinarja, v članku o sprimkih dlak pa si lahko preberete, kaj so sprimki dlak in zakaj imajo nekatere mačke težave z njimi.

Na voljo je hrana za mačke, ki zmanjšuje nastajanje sprimkov dlak pri mačkah, obstajajo pa tudi paste proti sprimkom dlak, ki vsebujejo odvajala in maziva, ki lahko pomagajo potiskati dlake skozi prebavni sistem. Vendar se pred uvedbo nove prehrane ali začetkom zdravljenja vedno posvetujte z veterinarjem in ne pozabite na počasen prehod na novo hrano (povezava do ustreznega članka o prehodu na novo hrano).

Veterinarsko zdravljenje in domače rešitve za mačje težave s sečili

Če opazite, da ima vaša mačka težave z uriniranjem, ali če v urinu opazite kri (ki se lahko pojavi kot rožnat odtenek), se vedno takoj obrnite na veterinarja, saj je to lahko znak resnejšega stanja.

Pri mačkah lahko težave s sečili povzroči veliko različnih stvari, veterinar pa vam lahko zagotovi informacije v zvezi z njimi. Če veterinar meni, da ima vaša mačka morda težave z uriniranjem zaradi stresa (gre pri njej za stanje, znano kot idiopatski cistitis), lahko storite več stvari, s katerimi boste to stanje omilili. 

Lastniki lahko doma poskusijo zamenjati stranišče, vrsto posipa ali premakniti stranišče. Mačke so lahko zelo izbirčne glede tega, kje urinirajo. Včasih jim preprosto ni všeč posip za mačke ali stranišče, ki ste jim ga pripravili, drugič pa želijo, da ga prestavite ven, kjer se počutijo bolj udobno, ko urinirajo. Če vaša mačka iz vam neznanega razloga ne želi urinirati, je lahko zaradi tega v stresu in lahko tudi zadržuje urin ali urinira na neprimernih mestih. V nadaljevanju lahko spoznate tudi druge načine za zmanjšanje stresa pri mačkah.

Domača zdravila in rešitve za mačji stres

Veliko stvari lahko pri vaši mački povzroči stres. Mačke so posebne živali, zato so stvari, ki so za njih stresne, pogosto nenavadne (celo premikanje kavča lahko povzroči vaši mački stres!), pa tudi simptomi, s katerimi vaša mačka pokaže, da je pod stresom, so lahko nekoliko nenavadni (težave z uriniranjem, skrivanje, slabši apetit itd.). Če menite, da je vaša mačka morda pod stresom, se za nasvet obrnite na veterinarja.

Tukaj je nekaj ukrepov, s katerimi lahko doma poskusite zmanjšati raven stresa svoje mačke:

Mačji feromoni: Obstajajo različni dodatki in pršila, ki sproščajo sintetične mačje feromone (ti posnemajo vonj, ki ga mačke proizvajajo naravno) in lahko pomagajo mačkam, da se počutijo varno in udobno ter tako zmanjšajo stres.

Upravljanje gospodinjstva z več mačkami: Če imate več kot eno mačko, to lahko povzroči konflikte in stres, saj se mačke včasih težko razumejo. Da bi se temu izognili, je zelo pomembno, da poskrbite, da imate vsaka vaša mačka svojo posodo za hrano/vodo/stranišče, dodati pa morate še po eno dodatno posodo oziroma stranišče. Morda se to zdi pretirano, vendar lahko dejansko pomaga zmanjšati raven stresa, saj mačke pogosto ne znajo deliti. Prav tako je dobro poskrbeti, da ima vsaka od vaših mačk na voljo dovolj prostora in visoko nameščena skrivališča, kamor se lahko po potrebi umakne.

Ali obstajajo kakšna domača zdravila za mačje rane?

Če na mački opazite rano, se takoj obrnite na veterinarja. Čeprav je rana morda videti kot nekaj, kar lahko oskrbite sami doma, je pogosto zelo težko pravilno oceniti, kako globoka je rana (zlasti če je boleča), vedno pa obstaja tudi nevarnost okužbe, ki lahko upočasni ali prepreči celjenje.

Zato je pri vseh mačjih ranah najbolje, da jih pregleda veterinar, ki vam bo lahko svetoval, ali je potrebno zdravljenje.

Domača zdravila, ki jih NE smete dati svoji mački.

Da bi se izognili obisku veterinarja, je pogosto zelo mamljivo zdraviti mačko doma. Vendar je pomembno, da lastniki vedno upoštevajo, da so mačke zelo dovzetne za toksičnost zdravil, ki so za njihove lastnike sicer popolnoma varna.

Tak primer je paracetamol. To zdravilo je za mačke tudi v majhnih količinah zelo strupeno in jim ga nikakor ne bi smeli dajati. Izogibajte se tudi domačim zdravilom anu, ki vsebujejo navedene sestavine, saj so vsa ta zdravila za mačke strupena.

Pred začetkom uporabe zdravil se morate vedno posvetovati z veterinarjem, saj so lahko tudi zdravila, ki so varna za mačke, ob nepravilni uporabi smrtno nevarna – tveganje se preprosto ne izplača.

Iščete več nasvetov za nego in vsakodnevno oskrbo vaše mačke? V nadaljevanju preberite, kako masirati svojo mačko.

target="_blank"