Vemo, da si kot ljubeč lastnik mačke želite, da bi bil vaš ljubljenček čim bolj srečen in zdrav. Ker nam mačke ne morejo povedati, kaj je narobe, ko se ne počutijo dobro, je včasih težko ugotoviti, kdaj potrebujejo našo pomoč.
Opozorilni znaki
Za razliko od psov se mačke, ko se ne počutijo dobro, raje izogibajo stikom, kot da bi iskale tolažbo. Zaradi tega zaščitniškega nagona so lahko celo bolj agresivne in se skrivajo, zaradi česar jih tudi težje spremljate.
Zdravstvenim težavam mačke se lahko izognete tako, da jo na veterinarski pregled naročite vsakih 6 do 12 mesecev, še posebej, če je starejša od 8 let. Če sumite, da je z vašo mačko nekaj narobe, vendar niste prepričani, ali je strah upravičen, morate biti pozorni na par nenavadnih zdravstvenih simptomov mačke, ki vas bodo opozorili, da jo morate odpeljati k veterinarju.
V spodnjem vodniku vam predstavljamo nekaj najpogostejših mačjih bolezni in simptomov, na katere morate biti pozorni. Če vas skrbi zdravje vaše mačke, se obrnite na veterinarja.
»Ko se tvoja mačka ne počuti dobro, je to zelo neprijeten občutek. Ekipa Purina PetCare vam bo razložila, kako prepoznati zdravstvene težave, da ji lahko čim prej zagotovite pomoč.«
Sprememba apetita
Če vaša mačka pojé manj kot običajno, je to lahko posledica nečesa tako nedolžnega, kot je lovljenje na prostem ali zelo vroče vreme, ki vpliva na njen apetit. Lahko pa je znak skritih zdravstvenih težav mačk, zlasti pri starejših mačkah.
Bruhanje in bolezen
Bruhanje kep dlake ali trave je lahko normalno, če se zgodi občasno. Če se pogostost bruhanja poveča, mačka bruha hrano ali kri, težko požira ali jo sili na bruhanje, jo naročite na pregled pri veterinarju.
Bruhanje je lahko znak številnih mačjih bolezni, vključno s črevesnimi težavami ter bolezni ledvic in jeter. Bruhanje, ki ga spremljajo letargija, depresija, driska ali izguba apetita, so znaki osnovne težave. Obisk pri veterinarju bi moral pomagati zadevo razjasniti.
Težave na stranišču
Če ima vaša mačka ves čas drisko ali so njeni iztrebki črne barve ali pa vsebujejo svežo kri ali sluz, lahko gre za zdravstvene težave. Če ima vaša mačka katero koli od zgoraj navedenih težav ali pa bruha, je letargična, je izgubila apetit ali hujša ter ima težave z uporabo stranišča, se obrnite na veterinarja.
Če se vaša mačka neuspešno trudi opraviti veliko potrebo ali pa je njeno blato zelo trdo ali polno dlak, jo naročite na pregled. Gre za težavo, ki se lahko preprosto pozdravi, lahko pa je znak resnejših zdravstvenih težav mačk.
Če vaša mačka pogosto vstopa in izstopa iz stranišča, čepi, ne da bi se polulala (ali če se je polulala le malo), joka, ko uporablja stranišče, ali se v njenem urinu pojavi kri, to pomeni, da ima morda okužbo sečil. Nekatere okužbe, kot je cistitis, so precej pogoste in se enostavno pozdravijo. Resnejše okužbe lahko vodijo v bolezen spodnjih sečil (FLUTD), ki je lahko brez zdravljenja zelo nevarna za zdravje vašega ljubljenčka. Če opazite kakršne koli simptome, ki bi lahko kazali na okužbo sečil, čim prej obiščite veterinarja, da boste lahko bolezen čim prej začeli zdraviti.
Nezdravljena bolezen sečil je lahko za vašega ljubljenčka zelo nevarna, zato je pomembno, da se lotite zdravljenja takoj, ko opazite znake.
Prekomerno povečanje telesne teže
Če vaša mačka hitro pridobi veliko telesne teže, lahko postane debela, kar lahko povzroči sladkorno bolezen, težave z gibanjem in druge bolezni. Ko svojo mačko božate ali jo držite v naročju, morate skorajda čutiti rebra; če jih ne, ima morda prekomerno telesno težo.
Kliknite tukaj za Orodje za telesno stanje za dodatne informacije o tem, kako preveriti telesno stanje vaše mačke.
Če menite, da mora vaša mačka shujšati, se najprej posvetujte z veterinarjem, ki vam bo priporočil najboljši način za postopno izboljšanje kondicije. Vse spremembe v prehrani vaše mačke je treba izvesti previdno, da ji ne povzročite želodčnih težav.
Če menite, da se je povečal le trebuh vaše mačke, prosite veterinarja, da jo na hitro pregleda. Vzrok za to bi lahko bilo zadrževanje tekočine, ne pa pridobivanje maščobe.
Pogostejše pitje/uriniranje
Če ste pred kratkim zamenjali mokro hrano s suho, bo mačka verjetno pila več vode, dokler se ne bo navadila na spremembo.
Če vaša mačka nenadoma začne več piti ali urinirati, ne da bi spremenili prehrano, je to lahko znak bolezni, kot je sladkorna bolezen, ali drugih zdravstvenih težav, povezanih z ledvicami. Če svoje mačke običajno nikoli ne vidite piti, zdaj pa jo opazite pri posodici z vodo ali pa je njeno stranišče bolj mokro kot običajno, jo naročite na pregled pri veterinarju.
Koža in dlaka
Stanje kože je dober splošni pokazatelj zdravja vaše mačke. Koža mora biti gladka in rožnata ali črna, dlaka pa gladka in sijoča.
En mladiček bo morda potreboval pomoč, medtem ko bo mama kotila drugega. V tem primeru očistite vrečko, v kateri je mladiček, in ga s čisto krpo hitro osušite v nasprotni smeri rasti njegovih dlak. To drgnjenje bo spodbudilo tudi njegov prvi vdih.
Za več informacij o fazah kotitve in možnih zapletih glejte našo stran na temo Na kaj morate biti pozorni med kotitvijo.