Your Pet, Our Passion.
Logotip Pro Plan
Mačka brez ušes pri veterinarjih

Kožni raki pri mačkah

4 min branja
Logotip Pro Plan
Sponzorji Pro Plan

Diagnoza kožnega raka pri mački je lahko nekaj groznega, a številne vrste raka se zelo dobro odzivajo na zdravljenje, če jih odkrijemo pravočasno.

Tumorji so lahko benigni, kar pomeni, da običajno niso škodljivi, ali maligni, kar pomeni, da rastejo hitro in so škodljivi. Če odkrijete bulico ali izboklino, je v vsakem primeru dobro obiskati veterinarja, saj lahko gre za kožnega raka.

Preberite več o tem, kaj povzroča kožnega raka pri mačkah, na kaj je dobro biti pozoren in kakšne vrste zdravljenja so na voljo.

Kaj povzroča kožnega raka pri mačkah?

Najpogostejši vzrok kožnega raka pri mačkah je izpostavljenost soncu. To še posebej velja za svetlejše mačke z belo dlako, mačke s tanjšo dlako ali celo mačke brez dlake, kot so sfinge, ki so nagnjene k sončnim opeklinam. Prav tako obstaja dokazana povezava med kompulzivnim lizanjem in kožnim rakom, saj omenjeno povzroča poškodbo kože in mačke izpostavlja večjemu tveganju. Nekatere vrste kožnih rakov so tudi genetske.

Vrste kožnega raka pri mačkah

Obstajajo tri glavne vrste kožnega raka pri mačkah:

Maligni melanom

Maligni melanomi pri mačkah se razvijejo v celicah kože, kjer nastaja pigment, in sicer običajno na predelu sluznice, kot so usta in nos. V redkejših primerih se lahko razvijejo tudi na koži. Ta vrsta kožnega raka se hitro širi in se lahko hitro razširi na limfne žleze in organe. Ta vrsta raka naj bi bila genetska.

Ploščatocelični karcinom

Ploščatocelični karcinom je pri mačkah povezan z izpostavljenostjo soncu in se običajno najprej kaže kot sončni dermatitis, grobi, rdeči predeli, najpogosteje na konicah ušes, vekah in nosu. Kraste se lahko pojavijo in izginejo, če pa ne izginejo, lahko postanejo rakotvorne. Na srečo se ta vrsta raka počasi širi in se običajno ne razširi vse do poznejših stadijev bolezni.

Pri belih mačkah se ploščatocelični karcinom razvije veliko pogosteje, saj je njihova koža veliko občutljivejša na UV-svetlobo.

Mastocitomi

Mastocitomi se nahajajo v mastocitih imunskega sistema vaše mačke in se kažejo kot podkožna izboklina, običajno na glavi ali vratu. To vrsto kožnega raka lahko povzročijo razni dejavniki, vključno z genetiko, vnetjem in draženjem. Večje tveganje zanj obstaja pri siamskih mačkah.

Simptomi kožnega raka pri mačkah

Simptomi kožnega raka pri mačkah so odvisni od vrste, obstaja pa nekaj splošnih znakov, na katere bodite pozorni:

  • Kraste, posebej na ušesih, nosu in vekah.
  • Črne, grobe zaplate kože.
  • Koža, ki izloča sokrvico, ranjena koža.
  • Rdeči in privzdignjeni predeli kože.
  • Rane, ki se ne zacelijo.
  • Razjede.
  • Splošna letargija.

Pri ploščatoceličnih karcinomih se lahko simptomi na koži poleti poslabšajo in pozimi izboljšajo.

Dobro je mačko redno česati in natančno pregledovati njeno kožo zaradi preverjanja morebitnih bul, izboklin ali ran. Če opazite karkoli nenavadnega, takoj obiščite veterinarja, saj je zgodnje ukrepanje ključnega pomena in bo vaši mački omogočilo kar največ možnosti za okrevanje.

Diagnosticiranje kožnega raka pri mačkah

Diagnosticiranje kožnega raka pogosto poteka prek aspiracije z iglo, pri čemer se celice odstranijo s tanko iglo in pod mikroskopom pregledajo glede kancerogenosti. Za potrditev raka je včasih potrebna kirurška biopsija, ki vključuje odstranitev tkiva in njegov pregled. V tem primeru bo mačka morala prejeti pomirjevalo. Včasih je treba izvesti tudi druge teste, kot je jemanje vzorca tekočine iz limfnih žlez in rentgen.

Zdravljenje kožnega raka pri mačkah

Za odstranitev zadevnega tumorja je včasih potrebna operacija. Če rak prizadene ušesa, bo slednja morda treba odstraniti, a naj vas ne skrbi, saj mačka zaradi tega ne bo izgubila sluha. Morda bo veterinar glede na stadij raka priporočil tudi kemoterapijo. Če raka ni mogoče odstraniti, se lahko priporočita obsevanje ali krioterapija (uporaba ekstremnega mraza za zamrznitev in uničenje rakotvornih celic).

Edino popolno zdravilo za kožnega raka je odstranitev celotnega tumorja in še takrat obstaja možnost, da se bo ta pojavil znova.

Preprečevanja nastanka kožnega raka pri mačkah

Pri podedovanih ali genetskih rakih žal ni ničesar, kar bi lahko naredili, da bi preprečili njihov nastanek, razen da se izognemo vzreji mačk, nagnjenih k razvoju kožnega raka.

Pri rakih, ki so posledica izpostavljenosti soncu, pa na nastanek bolezni delno lahko vplivamo. Če ima vaša mačka rožnate zaplate kože, na zadevne predele vsak dan nanesite vodoodporno kremo za sončenje, primerno za hišne ljubljenčke (s faktorjem nad 30). Mačke brez dlake in s svetlo dlako je dobro imeti v hiši, ko je topleje, posebej sredi dneva, ko je sonce najbolj škodljivo.

Vas zanima več o tem, kako rak vpliva na mačke? Preberite naš vodič po limfonih pri mačkah.

Povezani članki:

Pro Plan

target="_blank"