Your Pet, Our Passion.
Logotip Pro Plan
Majhen mačkon, ki ga držijo v rokah

Limfom pri mačkah

4 min branja
Logotip Pro Plan
Sponzorji Pro Plan

Če so vaši mački diagnosticirali limfom, vam bodo v pomoč te informacije, ki smo jih za vas zbrali na enem mestu. Limfom je najpogostejši rak pri mačkah, ki žal ni povsem ozdravljiv.

Bolezen lahko poteka zelo različno – nekatere mačke z njo živijo vrsto let, pri drugih pa napreduje zelo hitro in se na koncu konča usodno. Preberite vse, kar morate vedeti o limfomu pri mačkah, vključno s tem, za kakšno bolezen gre, kateri so njegovi vzroki in kakšne možnosti zdravljenja so na voljo.

Kaj je limfom pri mačkah?

Limfom je rak limfocitov, posebnih belih krvničk, odgovornih za tvorbo protiteles, ki se borijo proti okužbam in boleznim. Bolezen se lahko pojavi skorajda povsod, saj se limfociti nahajajo po celotnem telesu, zaradi česar se bolezni reče sistemska, ne pa lokalna.

Najpogostejše vrste limfoma pri mačkah

Ker lahko limfociti potujejo po celotnem telesu, se lahko razvije rak kjer koli, najpogosteje pa gre za naslednje vrste:

  • Multicentrični: nastane v limfnih žlezah.
  • Črevesni: prizadene gastrointestinalni trakt; gre za najpogostejšo vrsto raka, predvsem pri starejših mačkah.
  • Mediastinalni: prizadene limfne organe v prsnem košu, najpogosteje se razvije pri mladih mačkah.
  • Ledvični: prizadene ledvice, saj zdrave celice v ledvicah zamenjajo rakaste.

Limfom visokega ali nizkega stadija

Pomembno je tudi omeniti, da se limfom pri mačkah klasificira na dva načina glede na to, kako zelo je napredoval. Če ima vaša mačka limfom visokega stadija, to pomeni, da je veliko celic nedozorelih in se hitro delijo, zaradi česar se rak zelo hitro širi in se običajno zelo slabo odziva na zdravljenje. Pri nizkem stadiju se celice delijo počasi, kar pomeni, da se običajno na zdravljenje odzivajo boljše.

Vzroki limfoma pri mačkah

Vzrok limfoma pri mačkah trenutno ni znan, obstajajo pa dokazi za večje tveganje, in sicer pri mačkah, ki imajo mačjo levkozo (FeLV) in mačji aids (FIV). Dodatne raziskave so prav tako nakazale povezavo med pasivnim kajenjem in limfomom.

Simptomi limfoma pri mačkah

Limfom lahko prizadene različne organe, zato poznamo več vrst:

Simptomi črevesnega limfoma:

  • Izguba teže.
  • Bruhanje.
  • Driska.
  • Spremembe teka.

Simptomi mediastinalnega limfoma:

  • Težave z dihanjem, vključno s trdovratnim kašljanjem in težkim dihanjem.

Simptomi ledvičnega limfoma vključujejo znake okvare ledvic, kot so:

  • Izguba teže.
  • Zmanjšan tek.
  • Večja žeja in pogostejše lulanje.
  • Bruhanje.

Simptomi multicentričnega limfoma:

  • Otekle limfne žleze.
  • Depresija.
  • Upoštevajte, da so zgoraj navedeni simptomi limfoma pri mačkah tudi simptomi vrste drugih bolezni, zato se za točno diagnozo čim prej obrnite na veterinarja.

Diagnosticiranje limfoma pri mačkah

Ker so simptomi limfoma pri mačkah tako široki, bodo verjetno potrebni številni testi in opazovanja, začenši s fizičnim pregledom. V sklopu tega prvega pregleda bo veterinar preveril oteklost limfnih žlez ali oteklost gastrointestinalnega trakta. Za odkrivanje znakov tumorja ali oteklosti organov bo verjetno potrebno diagnostično slikanje, kot je rentgen ali ultrazvok.

Včasih je treba opraviti tudi testa za mačjo levkozo in aids, saj lahko, kot smo omenili prej, ti bolezni povečata verjetnost za določene vrste limfoma. Za končno potrditev diagnoze limfoma bo morda potrebna kirurška biopsija.

Zdravljenje limfoma pri mačkah

Žal limfom pri mačkah ni ozdravljiv, lahko pa zdravljenje podaljša življenje vaše mačke in ji omogoči udobnejše življenje, odvisno od stadija in vrste limfoma. Najboljši rezultat je remisija, kar pomeni, da znaki raka začasno izginejo, kar pa ne pomeni, da je mačka ozdravela ali da se rak ne bo znova pojavil.

Če je bil vaši mački diagnosticiran limfom visokega stadija, ji bo veterinar verjetno predpisal kemoterapevtska zdravila, med zdravljenjem pa natančno spremljal njene rdeče in bele krvničke (ter tudi druge parametre krvi). Ker gre za obliko raka, ki hitro napreduje, je odziv na zdravljenje običajno zelo slab, povprečen čas preživetja po diagnozi pa znaša od dva do štiri mesece. Če je limfom lokaliziran, kar ni zelo verjetno, se včasih zdravljenje izvede z operacijo ali obsevanjem.

Limfom nizkega stadija je bolje odziven, za zdravljenje pa se uporabijo druga kemoterapevtska zdravila. Uspešnost odziva pri tej vrsti znaša od 85 do 90 %, čas preživetja pa je precej daljši, okrog dve do tri leta od diagnoze.

V Purini vemo, da kot lastnik hišnega ljubljenčka ne želite nikoli slišati v istem stavku besede rak in vaš hišni ljubljenček, a žal se lahko ta bolezen pojavi tudi pri njem. Hitra postavitev diagnoze je ključnega pomena, da vaš ljubljenček dobi pomoč, ki jo potrebuje; če opazite kakršne koli zaskrbljujoče simptome, ga zato takoj naročite na pregled pri veterinarju.

Če je bil vašemu ljubljenčku diagnosticiran limfom ali pa mislite, da obstaja možnost, da ga ima, vam bodo morda v pomoč naše informacije o prebolevanju izgube in negi umirajočega ljubljenčka.

target="_blank"