Vaša psička bo kmalu postala ponosna mama in bo kmalu začela skrbeti za ljubke mladičke – kako vznemirljivo! Dobra novica je, da večina primerov brejosti poteka brez težav in da so psičke na splošno odlične matere.
Čeprav so težave pri kotitvi zelo redke, je treba biti na določene stvari pozoren pred kotitvijo, med njo in po njej. Če vas bo v kateri koli fazi karkoli skrbelo, vam bo veterinar z veseljem svetoval.
Na kaj morate biti pozorni med kotitvijo
Čeprav brejost pri psih običajno poteka brez težav, obstaja nekaj znakov, ki lahko kažejo na zaplete. Obrnite se na veterinarja:
- Če vaša psička med brejostjo ne želi jesti ali se drugače slabo počuti. Po 30 dneh brejosti ali tik pred kotitvijo se apetit psičk pogosto zmanjša, vendar mora biti psička v vseh drugih pogledih živahna in zdrava.
- Če se kadar koli med brejostjo pojavi kakršen koli neobičajen izcedek iz nožnice, vključno s krvavitvijo ali izcedkom z neprijetnim vonjem.
- Če se ne počuti dobro, deluje depresivno, joka ali čuti bolečine.
- Če psička med brejostjo splavi mladiče.
- Če je od parjenja minilo več kot 70 dni brejosti.
Opozorilni znaki za težave pri kotitvi
Na srečo večina pasjih kotitev ni tako dramatičnih, kot to velja za porode. Vaša psička bi morala biti več kot sposobna, da sama opravi kotitev, vendar lahko občasno pride do zapletov. Obrnite se na veterinarja:
- Psička ne začne kotiti v 24 urah po padcu temperature. Znižana temperatura med kotitvijo je običajno znak, da so mladiči na poti, zato je lahko kaj narobe, če se v tem času ne skotijo.
- Kljub močnim popadkom, ki so trajali 20 do 30 minut, vaša psička ni skotila mladiča. Obrnite se na svojega veterinarja in se pripravite, da boste s seboj vzeli že skotene mladiče, če boste morali psičko peljati na operacijo.
- Če se mladič ne skoti v štirih urah po tem, ko se pri samici pojavi zelen ali rdeče-rjav vaginalni izcedek (po dveh urah bodite pripravljeni poklicati veterinarja).
- Pretečeta več kot dve uri, med katerima psička počiva ali ima le šibke popadke med mladiči, veste pa, da bi jih morala skotiti še več.
- Pri vstopu v vulvo lahko vidite mladiča, ki ga psička kljub trudu ne more skotiti.
- Vaša psička je v drugi fazi poroda več kot 12 ur (v drugi fazi poroda se skotijo mladiči).
Po kotitvi vašega psa
Hura – kosmate kepice so tu! To je zelo vznemirljiv čas za vas in vašega ljubljenčka, vendar morate biti še vedno pozorni, saj se težave lahko pojavijo tudi po kotitvi. Bodite pozorni na ponosno novo mamico in se obrnite na veterinarja v naslednjih primerih:
- Če vaša psička ni izločila vseh posteljic, ki bi jih pričakovali (moralo bi jih biti toliko, kolikor je mladičev).
- Če vaša psička kaže znake trzanja, živčnosti, nemira in toge, boleče hoje ali napadov, kar je lahko znak pomanjkanja kalcija, imenovanega hipokalcemija.
- Če ima povišano telesno temperaturo, se slabo počuti in nima apetita, je apatična ali se ne zanima za mladiče. Vse to lahko pomeni okužbo v maternici.
- Če se vaša psička še naprej napenja, ko je skotila vse mladiče, ki ste jih pričakovali.
- Če ima povišano telesno temperaturo, se slabo počuti in nima apetita, je apatična ali se ne zanima za mladiče. Vse to lahko pomeni okužbo v maternici.
- Če njene mlečne žleze so rdeče, čvrste in boleče ali pa je izcedek iz bradavic smrdeč, rjav ali krvav.
- Če se vaša psička slabo počuti, ne jé, je depresivna, ima drisko ali hujša.
- Če je izcedek iz nožnice neprijetnega vonja ali zelo krvav (črnkast/rdečkast izcedek je normalen prvih nekaj tednov po porodu).
- Če pogine več kot en njen mladič ali ste zaskrbljeni za dobro počutje drugih.
- Če so vsi njeni mladiči depresivni ali nočejo jesti.