Vsakdo, ki je bil kdaj v družbi psa, ve, da imajo psi, tako kot ljudje, edinstvene osebnosti in da doživljajo številna čustva na enak način kot ljudje in vsi drugi sesalci.
Čeprav ne doživljajo višjih čustev, kot so sram, jeza ali prezir, imajo enak nabor osnovnih čustev kot mi, kot so sreča, žalost, olajšanje, razočaranje in strah. Ta čustva so bistvena pri njihovem spoznavanju sveta in jih spodbujajo k določenemu vedenju, da bi jih zaščitila ali jim pomagala. Če pes na primer občuti strah, bo verjetno poiskal varno mesto za zaščito pred nevarnostjo, ki ga bo pomirilo, medtem ko pozitivni občutki, ki jih čuti ob božanju in negi, spodbujajo njegove dobre odnose z okolico.
Preverite, kako naši strokovnjaki dešifrirajo njihove izraze, znake in vedenje.
Seveda vam pes ne more povedati, kaj čuti, vendar lahko njegova čustva bolje razumete, če opazujete njegovo telesno govorico in spoznate osnove pasje komunikacije. Ta vodnik vam bo pomagal prepoznati občutke vašega psa, kar bo pomagalo poglobiti vajino posebno vez.
Sreča
Sreča je eno od najlažje prepoznavnih pasjih čustev in je zagotovo najljubši izraz vašega kosmatega družinskega prijatelja! Oči vašega psa so prijazne in mehko izostrene, čelo je sproščeno, ušesa pa so mlahava, če pes teče ali se zavzeto in prijazno premika naprej in nazaj.
Psi se v resnici ne morejo smejati, vendar so nekateri, kot je ta zlati prinašalec, videti, kot da se! Njihove ustnice so ohlapne, usta rahlo odprta, jezik pa verjetno štrli ven, medtem ko dihajo enakomerno in počasi.
Pasji rep je odličen pokazatelj razpoloženja – mahajoč rep običajno pomeni srečnega psa! Če mahajo z repom tako močno, da se zdi, kot da se jim tresejo celotne zadnje noge, to pomeni, da so res zelo srečni!
Srečen pes se giblje sproščeno in lahkotno ter vas bo spodbujal, da se začnete z njim igrati in delite njegovo srečo z njim.
Zaskrbljenost
Oči zaskrbljenega psa so lahko široke in zazrte, včasih pa jih lahko zoži in se izogne očesnemu stiku. Na čelu lahko opazite nagubanost ali napetost, ušesa, če so našpičena, pa bodo usmerjena rahlo nazaj, medtem ko jih bodo premikali, da bi zbrali namige o morebitni nevarnosti. Če imajo dolga, nihajoča ušesa (znana tudi kot »viseča ušesa«), jih lahko držijo bližje glavi kot običajno.
Usta so običajno zaprta, če pa so odprta, so ustnice napete, lahko si jih oblizujejo in nervozno zehajo, čeprav veste, da niso lačni ali utrujeni.
Njihovo telo in rep sta verjetno mirna in v rahlo spuščeni drži. Zaskrbljeni psi včasih previdno mahajo z repom, vendar je to prej gesta pomiritve kot pa veselja. Tesnobe zato včasih ne boste prepoznali; če se znajdejo v novi ali zahtevni situaciji, predlagamo, da jih pozorno spremljate.
Prestrašenost
Če je vaš pes prestrašen, bo to jasno razvidno iz njegove telesne govorice; takšno izražanje psa je lahko zelo dramatično. Različni psi se na strah odzivajo različno: nekateri se sključijo, da bi bili videti majhni, drugi se prevrnejo na hrbet, da bi ponazorili spravo v družbenem konfliktu, tretji preprosto mirno stojijo, spet četrti glasno lajajo ali obrambno rjovejo.
Njihove oči so lahko široko odprte, švigajo sem in tja, so zazrte in nepremično gledajo ali pa se mrščijo in gledajo na stran v predmet ali osebo, ki se je bojijo. Njihova ušesa bodo sploščena h glavi, ustnice pa bodo napete. Lahko si oblizujejo ustnice ali zehajo, njihov rep pa je miren, spuščen ali stisnjen med noge. Običajno so tako osredotočeni na grožnjo, da celo zavrnejo svoj najljubši priboljšek!
Glavni cilj psa, ki ga je strah, je preprosto preživeti zaznano grožnjo, zato se njegova telesna govorica, mimika obraza in apetit normalizirajo šele, ko se spet počuti varnega.
Frustriranost
Psi lahko občutijo različne vrste frustracij, od dolgotrajne depresije (kot pes na tej sliki) do aktivnejše, takojšnje frustracije, ki je običajno odziv na določen dogodek (če jim na primer ne damo nečesa, kar si želijo). Prav tako so lahko frustrirani, če se ne morejo izogniti nečemu neprijetnemu.
Ko govorimo o telesni govorici psa, je frustriran pes po navadi napet in ima toge noge. Lahko laja ali se požene proti predmetu frustracije ali pa poskuša pred njim pobegniti. Popolnoma se bo osredotočil na vir in verjetno ne bo poslušal ali se odzval na vaše poskuse, da odvrnete njegovo pozornost.
Njegove oči bodo široke in ne bo mežikal, ušesa bodo napeta, in če ne bo lajal, bodo njegove ustnice stisnjene.
To je zelo napeto stanje, ki ga psi ne morejo ohranjati večno, zato se sčasoma sprijaznijo s frustrirajočim položajem, čeprav včasih lahko postanejo depresivni. To si lahko napačno razlagamo kot mirno sprejemanje, zato vaš pes potrebuje veliko skrbne in ljubeče pozornosti, da se po razočaranju sprosti, preden se bo spet obnašal normalno.
Olajšanje
Olajšanje je precej opazno, saj običajno sledi predhodnemu napetemu in negativnemu čustvenemu stanju. Pomembno je vedeti, kdaj se pes počuti frustriranega, zaskrbljenega ali prestrašenega, prav tako pomembno pa je vedeti, kdaj se spet počuti sproščeno in olajšano.
Tako kot ljudje tudi psi občutijo olajšanje, ko se znebijo skrbi ali težav. Opazili boste, kako se napetost sprošča po vsem telesu, od nosu do repa. Njihove oči se bodo umirile, glava se bo spustila, mišice telesa in obraza se bodo sprostile in opazno se bodo umirili.
Nekateri psi bodo zehali, medtem ko bodo bolj zadržani psi spustili glavo, se izogibali očesnemu stiku in zazdelo se vam bo, kot da so v sebi zavzdihnili. Bolj ekstrovertirane osebnosti se lahko tresejo, raztegnejo v globok poklon ali celo v evforičnem stanju obračajo naokoli – vsa ta dejanja pomagajo sprostiti napetost.
Osredotočenost
Če je pes osredotočen, je pozoren in svojo pozornost usmerja na nekaj pomembnega, na primer na žogo, priboljšek ali celo na vas. Na tej sliki je prikazano, kako naj bi bil pes videti, ko ga trenirate – opazuje, posluša in je pripravljen delati, da bi si prislužil nagrado.
Ko je pes osredotočen, so njegove oči odprte, sijoče. Morda ne mežika, njegove oči pa so lahko tudi nekoliko intenzivne, saj se osredotoča na določen predmet. Ušesa so našpičena ali pomaknjena naprej, usta so lahko zaprta ali odprta, jezik pa miren in v sredini. Glavo imajo običajno visoko dvignjeno, razen če nameravajo začeti nekaj loviti – takrat jo lahko spustijo in iztegnejo naprej.
Če so osredotočeni na nekaj prijetnega ali všečnega, se lahko celotno telo nagne proti temu, začnejo trepetati v pričakovanju ter so pripravljeni na akcijo!
Jeza
Če sumite, da se vaš pes tako počuti, ravnajte previdno, zlasti dokler grožnja ne mine.
Jezen pes se poskuša narediti čim večjega in grozečega, njegovo telo pa postane togo, pokončno, oči nepremične, odprte brez mežikanja, ušesa pa sploščena. Tudi njihova dlaka se pogosto naježi.
Usta bodo odprta, ustnice napete in povlečene nazaj, gobec in nos nagubana, zobje pa vidni. Njihova teža bo prenesena naprej na sprednje noge, pripravljene na napad ali skok, morda bodo tiho ali pa bodo grozeče rjoveli – resnično jezni psi običajno ne kričijo!
Če je pes jezen, ga ne izzivajte. Ne bulite vanj, ne kričite nanj in ne delajte nenadnih gibov, temveč mu dajte čas in prostor, da se umiri.
Nevtralno
Tako bo vaš pes v idealnem primeru preživel večino dneva – sproščen, dovolj razgiban, nahranjen in udoben v znanem okolju. Če leži, bo sproščen in miren, vendar pripravljen, da se prebudi in se začne zanimati za vaše početje.
Njegove oči so mehke in sproščene, premikajo se gladko in brez belin, ko z udobnega počivališča opazujejo okolico. Njegova ušesa so prav tako sproščena, saj lagodno poslušajo okolico, čelo in obrvi pa so zravnani in sproščeni. Usta so lahko zaprta ali rahlo odprta, in čeprav ne kaže svojega delnega nasmeha, ki nakazuje, da je pripravljen na zabavo, so njegove ustnice in gobček sproščeni. Pred vami je povsem zadovoljen pes!