Kaj je FIP (feline infectious peritonitis oz. mačji infekcijski peritonitis) pri mačkah?
FIP je razmeroma redka, vendar pogosto smrtno nevarna virusna bolezen, ki je pogosta pri mladih mačkah (mlajših od dveh let) in mladičih ter jo povzroča okužba z virusom, imenovanim mačji koronavirus. Pomembno je poudariti, da se ta virus razlikuje od koronavirusa, s katerim se okužijo ljudje, ki povzroča bolezen COVID-19. To je mačji koronavirus, ki je zelo pogost in povzroča le blage simptome, vendar v nekaj primerih mutira v virus mačjega infekcijskega peritonitisa, kar sproži FIP, resno bolezen, ki je za večino mačk smrtna.
Mutirani mačji koronavirus lahko povzroči mačji infekcijski peritonitis, zato si pred opisom bolezni FIP pri mačkah oglejmo, kaj je mačji koronavirus in kako ga lahko vaš hišni ljubljenček dobi.
Kaj je mačji koronavirus?
Mačji koronavirus prizadene mačke in se ne prenaša na ljudi. Vendar pa se zlahka prenaša z mačke na mačko, kar običajno poteka preko mačjih iztrebkov. Zato je pogostejši pri mačkah, ki so v neposredni bližini drugih mačk ali živijo v skupnem gospodinjstvu z njimi in so v stiku z njihovimi stranišči.
Dobra novica je, da mačji koronavirus kljub temu, da gre za zelo nalezljiv virus, s katerim se v življenju sreča skoraj vsaka mačka, običajno ne povzroči vidne bolezni vaše mačke. Okužba je običajno omejena na črevesni trakt, zato so morebitni simptomi blagi in večinoma boste nekaj dni opazili, da ima vaša mačka drisko, kar bo vse.
Zakaj mačji koronavirus povzroča mačji infekcijski peritonitis?
Kako se torej na videz neškodljiv virus spremeni v nevarnejši sev, ki lahko povzroči bolezen, ki je za večino mačk smrtna? Ko se mačji koronavirus začne razmnoževati v telesu vaše mačke, lahko pride do mutacij. Znanstveniki še ne vedo, kaj povzroča te mutacije, vendar so kot možne razlage izpostavili šibek imunski sistem, stres in celo starost (mlajše mačke so bolj dovzetne za virus FIP).
Ena od teh mutacij lahko mačji koronavirus spremeni v virus mačjega infekcijskega peritonitisa, ki ne ostane omejen na črevesni trakt, temveč okuži krvne celice, ki nato potujejo po celem telesu. Imunski sistem bi moral na tej točki posredovati in se boriti proti okužbi, vendar če se to ne zgodi, se pri mački razvije mačji infekcijski peritonitis.
Tudi če se mačka okuži z virusom FIP, ni nujno, da bo zbolela za boleznijo FIP. Močan imunski sistem bo lahko preprečil, da bi se bolezen razvila. To pa pomeni, da bodo mlade in stare mačke s šibkejšim imunskim odzivom manj verjetno zaustavile virus in posledično se bo razvila bolezen FIP. Kljub temu je bolezen pri mačkah na srečo še vedno precej redka.
Kakšni so simptomi FIP pri mačkah?
FIP pri mačkah žal ni mogoče zlahka prepoznati samo na podlagi simptomov. Prvi znaki so nejasni in skupni številnim drugim boleznim. Zgodnji simptomi FIP vključujejo vročino, izgubo telesne teže, zmanjšan apetit in letargijo.
Po nekaj dneh pa se začnejo pojavljati drugi znaki, ki so bolj zaskrbljujoči in dajejo bolezni dve obliki, po katerih je znana: »mokri« in »suhi« FIP.
Simptomi »mokrega« ali efuzijskega FIP
Pri tej obliki bolezni se tekočina nabira v trebuhu, zato je eden od najbolj očitnih znakov napihnjen trebušček. To se lahko zgodi tudi v prsnem košu, kar povzroči težave z dihanjem. Vendar lahko tovrstno kopičenje tekočine povzročijo tudi druge bolezni, zato je pomembno, da pri veterinarju počakate na jasnejšo diagnostiko, da bi lahko postavil domnevno diagnozo.
Simptomi »suhega« ali neefuzijskega FIP
Pri tej obliki FIP se tekočina pri mačkah nabira le minimalno, simptomi pa so nejasni in niso značilni le za eno bolezen: hujšanje, bruhanje ali letargija. Razvije se lahko tudi vnetje, ki prizadene različne organe, kot so oči, ledvice, pljuča ali koža.
V obeh primerih bodo simptomi, ko se pojavijo, hitro napredovali v nekaj dneh ali tednih.
Kako diagnosticirajo mačji infekcijski peritonitis?
Ker bolezen nima značilnih simptomov in trenutno ni na voljo krvnih testov za potrditev FIP, veterinarji ne poznajo preprostega načina za postavitev diagnoze. Zato opravijo vrsto testov, vključno s krvnimi preiskavami za ugotavljanje morebitnih nepravilnosti ali rentgenskim slikanjem za ugotavljanje kopičenja tekočine v telesu. Biopsija vnetih tkiv ima največ možnosti za razkritje FIP pri mačkah, vendar je za to potrebna operacija, ki ni priporočljiva, če je mačka preveč bolna. Tudi če se opravi biopsija, to ne pomeni vedno dokončne diagnoze.
Kako poteka zdravljenje FIP pri mačkah?
Na žalost je FIP v mnogih primerih smrtna bolezen, vendar obstajajo možnosti zdravljenja, ki bodo ublažile nekatere simptome in pomagale vaši mački, da se bo počutila bolje. Raziskave možnosti zdravljenja FIP se nadaljujejo in obstajajo prvi znaki, da bo nekoč mogoče izdelati zdravilo ali celo cepivo, ki bo preprečilo to bolezen.
Trenutno je najbolje, da se lastniki hišnih ljubljenčkov z veterinarjem pogovorijo o vseh razpoložljivih možnostih (ki lahko po potrebi vključujejo podporno zdravljenje) in so čustveno pripravljeni na situacijo, v kateri je evtanazija najbolj human ukrep.
Ali lahko FIP pri mačkah preprečimo?
Brez cepiva trenutno ni znanega načina za preprečevanje razvoja mačjega koronavirusa v bolezen FIP. Vendar lahko lastniki pomagajo zmanjšati tveganje, da bi ta virus sploh prišel v telo njihove mačke, in zmanjšajo verjetnost, da bo mutiral.
Če je stranišče oddaljeno od mačje posode za hrano in ga pogosteje čistite, lahko zmanjšate prenos mačjega koronavirusa. Čeprav se številnim stresnim situacijam za naše hišne ljubljenčke ne moremo izogniti, obstajajo načini, kako zmanjšati njihovo pogostost, na primer tako, da razporedimo dogodke, ki so lahko za hišnega ljubljenčka strašljivi. Če se na primer selite, poskrbite, da hkrati ne boste dobili še ene mačke.
K širjenju mačjega koronavirusa lahko prispevajo tudi prenatrpane ali slabo vzdrževane mačje kletke. Zato je vedno dobro, da obiščete ali raziščete vse namestitvene zmogljivosti, preden vanje pripeljete svojo mačko. Mačja kletka mora biti dobro vzdrževana, čistiti jo je treba vsaj dvakrat na dan in v njej ne sme biti neprijetnih vonjav.
Ne pozabite svoje mačke ves čas opazovati za pojav nenavadnih simptomov in se v primeru njihovega vztrajanja čim prej obrnite na veterinarja. Tudi kašelj, ki ne izzveni, je lahko znak, ki razkriva, da se v telesu vaše mačke dogaja nekaj nenavadnega. Če pri svojem hišnem ljubljenčku opazite ta simptom, je tu naš poučni članek, v katerem so pojasnjeni glavni razlogi, zakaj lahko vaša mačka kašlja.