Your Pet, Our Passion.
Logotip Pro Plan
Pregled mačke pri veterinarju

Zakaj moja mačka kašlja?

5 min branja
Logotip Pro Plan
Sponzorji Pro Plan

Če vaša mačka v zadnjem času nenavadno kašlja, se verjetno sprašujete, »zakaj moja mačka kašlja« in kaj storiti.

Čeprav je lahko za lastnike zaskrbljujoče, če njihova mačka kašlja in hropi, to v mačjem kraljestvu ni nič nenavadnega in je pogosto znak, da se vaš ljubljenček občasno poskuša znebiti kepice dlake. Lahko pa se navaden kašelj hitro spremeni v resnejše stanje, če upoštevamo vse možne težave z nosom, grlom in pljuči, ki lahko povzročijo ta simptom. Možne so tudi težave s srcem vaše mačke.

To pomeni, da je uganko kašlja vaše mačke najbolje prepustiti veterinarju. Medtem ko čakate na pregled, vam predstavljamo nekaj možnih razlogov za kašelj vaše mačke.

Zakaj moja mačka kašlja? Šest najpomembnejših možnih razlogov

Ali gre za alergijski napad, astmo ali okužbo pljuč? Obstaja veliko možnih vzrokov za nenaden mačji kašelj. Tudi povsem nesumljiva zadeva, kot je prah, lahko sproži mačji kašelj in hropenje. Seznam je dolg, a smo ga mi malce skrajšali. Tukaj je nekaj razlogov, zakaj morda vaša mačka kašlja pogosteje.

1) Astma

Mačjo astmo lahko sprožijo cvetni prah, plesen, pršice, dim ali drugi alergeni, ki lahko ob vdihavanju povzročijo vnetje dihalnih poti. Mačji kašelj je eden od glavnih simptomov, na katerega morate biti pozorni, vendar običajno ni edini.

Tudi hropenje, hitro dihanje, bruhanje in letargija so znaki, da ima vaša mačka morda astmo.

Čeprav mačje astme ni mogoče pozdraviti, je na voljo veliko načinov zdravljenja, vključno z inhalatorji, injekcijami in tabletami. Ti ukrepi ne bodo odpraviti osnovne bolezni, lahko pa pomagajo mački, ki ima težave z dihanjem, ponovno normalno dihati. Pogosto se priporoča tudi testiranje za alergene. Tako boste zožili seznam možnih sprožilcev alergij, in ko boste ugotovili, kaj točno v mačjem okolju povzroča astmatične napade, boste lahko začeli zmanjševati izpostavljenost vašega ljubljenčka tem dejavnikom.

2) Kepe dlake

Mačje kepice dlak so naravna posledica navade umivanja vašega ljubljenčka. Med nego mačke pogoltnejo dlako, ki se včasih nabere v želodcu in tvori kepice dlak. Mačke običajno poskušajo odstraniti kepico dlake s kašljanjem in siljenjem na bruhanje. Ves ta trud je namenjen temu, da se kepa dlak ne znajde v črevesju in tako začne ovirati njegovega delovanja. Kljub temu je lahko za lastnike pogled na mačko, ki se spopada s tem procesom, zelo neprijeten.

Če se sprašujete, zakaj vaša mačka kašlja, je odgovor morda ta, da se želi znebiti kepice dlake, vendar se to ne sme zgoditi več kot enkrat na mesec. Če ste opazili, da vaša mačka vse pogosteje kašlja, hrope in jo sili na bruhanje, obiščite veterinarja, da izključi druge težave.

3) Pljučnica

Mačja pljučnica je eden od resnejših vzrokov za mačji kašelj, zato se morate takoj obrniti na veterinarja, če ima vaša mačka težave z dihanjem, kašljanjem ali pa ste opazili izcedek iz oči ali nosu. Pljučnica je vnetje pljuč, ki ga navadno povzroči okužba, bolezen pa lahko povzroči kopičenje tekočine v pljučih, kar pomeni, da se bodo pljuča še naprej polnila s tekočino namesto z zrakom in vaš hišni ljubljenček ne bo mogel dihati. Prav zato je zelo pomembno, da veste, da je to stanje nujno, in čim prej poiščete strokovno pomoč, če opazite kakršne koli nenavadne simptome, povezane z dihanjem vaše mačke.

4) Okužbe dihal

Zaradi okužbe dihal lahko vaša mačka tudi kašlja in hrope. Virusne, bakterijske ali glivične okužbe so pri mačkah pogoste, njihov znak pa so velikokrat pogost kašelj, kihanje, smrkanje in letargija. Mačke lahko dobijo tudi mačjo gripo; če opazite tudi izcedek iz nosu ali spremembo apetita, je to lahko razlaga za vse te nenadne napade kašlja. Na srečo je pri mladičku ali odrasli mački, ki je redno cepljena, manjša možnost, da bi zbolela za gripo.

Če pri svojem hišnem ljubljenčku opazite trdovraten, nenavaden kašelj, se vedno posvetujte z veterinarjem in izključite morebitne okužbe dihal.

5) Rak

Rak pri mačkah lahko prizadene tudi njihove dihalne poti. Včasih lahko tumorji v pljučih, grlu ali ustih povzročijo mačji kašelj, ki se noče in noče posloviti. Med najpogostejšimi znaki pljučnega raka so hitro dihanje, letargija ali izkašljevanje krvi. Kot pri vseh vrstah raka lahko zgodnje odkrivanje poveča možnosti za pozitivno prognozo. Bodite torej pozorni na morebitne nenavadne spremembe v obnašanju in simptomih svoje mačke ter se brez oklevanja obrnite na veterinarja.

6) Tujki

Vaša mačka lahko na svojih vsakodnevnih potepih vdihne majhen predmet in začne kašljati, da bi se ga znebila. Tudi hrana se lahko znajde na napačnem mestu in kašljanje je v tem primeru naravni nagon.

Čeprav se mačke običajno trudijo, da s kihanjem in/ali kašljanjem izločijo tujke in hrano, ki so se jim zataknili v dihalnih poteh, se ti včasih lahko zataknejo in tam ostanejo, zato je pomembno, da se obrnete na veterinarja, če se kašljanje vaše mačke ne izboljša.

Kdaj je treba biti zaskrbljen zaradi kašlja vaše mačke

Kašelj je lahko pri mačkah neškodljiv. Tako kot ljudje občasno kašljamo, ne da bi potrebovali zdravniško pomoč, kašljajo tudi naše mačje spremljevalke. Pomembno pa je, da opazite, če kašelj traja več dni ali je še posebej močan; v takšnem primeru se takoj obrnite na veterinarja.

Na srečo je veliko zgoraj naštetih bolezni, kot je astma ali okužbe dihal, pogosto mogoče zdraviti ali ohranjati pod nadzorom. Če vas skrbi, da bo vaša mačka zbolela za hujšimi boleznimi, kot je rak, tukaj najdete priročen vodnik z informacijami o določeni vrsti raka, ki prizadene mačke, limfomu pri mačkah.

Povezani članki:

Pro Plan

target="_blank"